[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 21 stycznia 2010 r., (II FSK 1446/08). [/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
W sprawie chodziło o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków towarzyszących podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie przez jej udziałowca aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Minister finansów stwierdził, że wydatki poniesione w związku z otrzymaniem aportu, skutkującym podwyższeniem kapitału zakładowego, są związane bezpośrednio z podwyższeniem kapitału zakładowego, a więc pozyskaniem konkretnego przychodu, który zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] nie jest zaliczany do przychodów podatkowych. Spółka złożyła skargę do WSA. Sąd uchylił interpretację.
Stwierdził, że wydatki związane z utworzeniem i podwyższeniem kapitału zakładowego, co do zasady, jako warunkujące prowadzenie działalności gospodarczej, są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów, które jako niewymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT stanowić będą koszty uzyskania przychodów.