Mimo że termin minął, izba może uchylić decyzję urzędu

Upływ 5-letniego terminu do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe nie jest przeszkodą do uchylenia przez organ odwoławczy zakwestionowanej decyzji i orzeczenia co do istoty sprawy, jeśli decyzja została wydana przed tym terminem

Aktualizacja: 29.03.2010 04:29 Publikacja: 29.03.2010 03:00

Mimo że termin minął, izba może uchylić decyzję urzędu

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 17 marca 2010 r., II FSK 1755/08[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W zeznaniu złożonym wspólnie z małżonkiem, A.R. nie wykazała żadnego dochodu. 31 maja 2001 r. nabyła do własnego majątku i z własnych środków mieszkanie.

Ustalono, że umową z 3 czerwca 1998 r. wyłączona została wspólność ustawowa między małżonkami i dokonany został podział majątku, w wyniku którego skarżąca otrzymała na wyłączną własność lokal mieszkalny.

W konsekwencji tego wszczęte zostało postępowanie kontrolne w zakresie źródeł pochodzenia majątku. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej ustalił A.R. dochód nieznajdujący pokrycia w ujawnionych źródłach.

Po rozpatrzeniu odwołania dyrektor izby skarbowej uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Organ I instancji ustalił skarżącej zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów.

Ostatecznie sprawa trafiła do WSA, który oddalił skargę.

Sąd nie podzielił stanowiska skarżącej, że upłynął termin przedawnienia prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]Ordynacja podatkowa[/link] przewiduje dwa sposoby powstawania zobowiązań podatkowych: przez zdarzenie, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania oraz przez doręczenie decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość tego zobowiązania.

Wymiar podatku z nieujawnionych źródeł przychodu jest dokonywany na podstawie decyzji ustalających. W tym wypadku zobowiązanie powstaje z chwilą doręczenia decyzji organu podatkowego, a podatnik powinien uiścić zobowiązanie w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

Zobowiązanie z tytułu opodatkowania dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin do złożenia zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy, którego dotyczy decyzja.

Decyzja organu I instancji została wydana, a następnie doręczona skarżącej 14 grudnia 2006 r., a zatem przed upływem terminu przedawnienia prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego, który upływał z końcem 2007 roku.

Podatniczka wniosła skargę kasacyjną.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził jednak, że nie ma ona uzasadnionych podstaw.

Potwierdził to, co orzekł WSA, czyli że[b] upływ 5-letniego terminu do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe nie jest przeszkodą do uchylenia przez organ odwoławczy, w całości albo w części, zakwestionowanej decyzji i orzeczenia co do istoty sprawy w przypadku, gdy decyzja organu pierwszej instancji została wydana przed upływem tego terminu[/b].

Niedopuszczalne byłoby to jedynie w razie podwyższenia zobowiązania podatkowego ustalonego przez organ pierwszej instancji albo objęcia podatkiem dochodu, „od którego nie wymierzono tego zobowiązania”.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr