Dzieje się tak, gdyż art. 21 ust. 22 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] mówi, że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. [b]Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 9 marca 2010 r. (I SA/Gd 901/09).[/b]
Podatniczka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Wskazała, że 10 maja 2007 r. jej mąż nabył od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa.
W chwili nabycia prawa do lokalu mąż wnioskodawczyni był w nim zameldowany na pobyt stały, natomiast ona była zameldowana na pobyt czasowy od 29 kwietnia 2007 r., a na pobyt stały zameldowała się 7 lipca 2008 r. Małżonkowie sprzedali lokal 10 października 2008 r.
Organ podatkowy stwierdził, że przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie jest objęty zwolnieniem. Aby tak się stało, każdy z małżonków musi spełnić odpowiednie warunki.
Rozstrzygając powstały na tym gruncie spór, sąd zauważył, że jako warunek zastosowania zwolnienia podatkowego ustawodawca wprowadził wymóg co najmniej 12-miesięcznego okresu zameldowania na pobyt stały. Wymóg okresu zameldowania na pobyt stały pod oznaczonym adresem odnosi się do podatnika, a tym jest osoba fizyczna.