[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 10 marca 2010 r. (I SA/Łd 7/10).[/b]
Spółka poczyniła nakłady na nieruchomość zabudowaną, której była najemcą. Po zakończeniu najmu nie zlikwidowała ich, pozostawiając je właścicielowi nieruchomości. Zawarła z nim porozumienie o rozliczeniu nakładów. Właściciel zrzekł się roszczenia o ich usunięcie. Zapłacił spółce kwotę stanowiącą różnicę między ich niezamortyzowaną wartością a kosztem ich demontażu.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka wskazała, że wartość niezamortyzowanych nakładów jest dla niej kosztem uzyskania przychodów, ponieważ doszło do odpłatnego zbycia środków trwałych.
Ponadto, jej zdaniem, w razie uznania, że w tej sytuacji nie doszło do odpłatnego zbycia inwestycji w obcym środku trwałym, będzie ona i tak uprawniona do wykazania kosztu uzyskania przychodów w związku z tym, że wycofanie się przez nią z lokalu oznacza likwidację środka trwałego w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Organ podatkowy nie zgodził się z poglądami spółki.
WSA uchylił jego interpretację. Wskazał, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT wydatków na wytworzenie środków trwałych nie zalicza się, co do zasady, do kosztów uzyskania przychodów, jednak te same zaktualizowane wydatki pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych są kosztem uzyskania przychodów, w razie odpłatnego zbycia tych środków, bez względu na czas ich poniesienia.