Sąd potwierdził łamanie unijnego prawa

Świadczenia otrzymywane przez Polaków z zagranicznych pracowniczych programów emerytalnych też są zwolnione od podatku dochodowego

Publikacja: 28.04.2010 04:45

Sąd potwierdził łamanie unijnego prawa

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak uznał 23 kwietnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1826/09)[/b]. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. I choć potwierdza naruszanie prawa wspólnotowego przez polską [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof), z czego zresztą zdaje sobie sprawę Ministerstwo Finansów, to osoby, które mają podobny problem, muszą walczyć o swoje racje w indywidualnych postępowaniach.

[srodtytul]Wąskie zwolnienie [/srodtytul]

Spór, który zaprowadził podatnika przed oblicze sądu administracyjnego, dotyczył interpretacji przepisów ustawy, a dokładnie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b. Wystąpił o nią do ministra finansów obywatel kraju unijnego, który dla celów podatkowych jest polskim rezydentem podatkowym. Wcześniej przez wiele lat mieszkał i pracował w Niemczech, ale na emeryturze mieszka w Polsce. Chciał wiedzieć, czy środki zgromadzone w pracowniczym programie emerytalnym (PPE), jakie otrzymuje z Niemiec, korzystają ze zwolnienia podatkowego tak jak wypłaty z polskich PPE.

Zdaniem ministra finansów nie, bo zwolnienie od podatku dochodowego przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b dotyczy tylko wypłat środków zgromadzonych w polskich pracowniczych programach emerytalnych. Podobnie jak wypłat dochodów z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym (art. 21 ust. 1 pkt 58a updof). Prawo do zwolnienia weryfikowane jest na podstawie jedynie polskich regulacji (tj. przepisów o pracowniczych programach emerytalnych i indywidualnych kontach emerytalnych).

Analogiczny problem występuje zresztą na gruncie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=37EFD764819C0A82DCE5B45A9D7B708C?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [/link]i dotyczy braku zwolnienia podatkowego dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych.

[srodtytul]Założenia już są [/srodtytul]

O tym, że przewidziane w ustawach podatkowych ograniczenie narusza prawo UE, wie dobrze Ministerstwo Finansów. Komisja Europejska zarzuca nam dyskryminacyjne traktowanie w Polsce zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, więc skierowała do Polski uzasadnioną opinię w tej sprawie. To w odpowiedzi na nią polski rząd zobowiązał się do zmiany przepisów. Na początku marca Ministerstwo Finansów przekazało już nawet do uzgodnień międzyresortowych założenia do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak dowiedziała się „Rz”, MF liczy, że w pierwszej połowie maja projekt noweli trafi pod obrady Komitetu Stałego RM.

Niestety, nawet potwierdzenie łamania unijnego prawa przez MF nie będzie dobrym argumentem w indywidualnych sprawach podatników. Dla fiskusa istotne jest bowiem obowiązujące prawo, a nie dopiero przygotowywane rozwiązania. Wydaje się zatem nieuniknione występowanie do sądów administracyjnych ze skargami na niekorzystne interpretacje podatkowe dotyczące takich spraw. Pytanie, czy w obliczu planowanych zmian w przepisach ze skargą kasacyjną od wyroku WSA w Warszawie wystąpi także minister finansów.

Przypomnijmy, że podobna sprawa (tj. funkcjonujący do 30 listopada 2008 r. zakaz odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zapłaconych za granicą) zakończyła się przegraną Polski przed ETS.

[ramka][b]Anna Misiak[/b] | [i]doradca podatkowy w MDDP [/i]

[b]Wyrok potwierdza, że do wypłat z PPE działających w krajach unijnych ma zastosowanie zwolnienie podatkowe przewidziane w ustawie PIT.[/b] Pracownicze programy emerytalne są efektem działania przepisów wspólnotowych. Ograniczenie zwolnienia do wypłat dokonywanych z polskich PPE dyskryminowałoby podatnika pracującego uprzednio w kraju Unii, a rozliczającego się teraz w Polsce. Sprawa potwierdza także, iż dostosowanie przepisów jest niezbędne. Odkładanie na emeryturę w kraju pracy w ramach PPE jest coraz powszechniejsze i niedobrze by się stało, gdyby bariery podatkowe w Polsce zniechęciły podatników do wydatków na ten cel.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo