[b]Tak uznał 23 kwietnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1826/09)[/b]. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. I choć potwierdza naruszanie prawa wspólnotowego przez polską [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof), z czego zresztą zdaje sobie sprawę Ministerstwo Finansów, to osoby, które mają podobny problem, muszą walczyć o swoje racje w indywidualnych postępowaniach.
[srodtytul]Wąskie zwolnienie [/srodtytul]
Spór, który zaprowadził podatnika przed oblicze sądu administracyjnego, dotyczył interpretacji przepisów ustawy, a dokładnie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b. Wystąpił o nią do ministra finansów obywatel kraju unijnego, który dla celów podatkowych jest polskim rezydentem podatkowym. Wcześniej przez wiele lat mieszkał i pracował w Niemczech, ale na emeryturze mieszka w Polsce. Chciał wiedzieć, czy środki zgromadzone w pracowniczym programie emerytalnym (PPE), jakie otrzymuje z Niemiec, korzystają ze zwolnienia podatkowego tak jak wypłaty z polskich PPE.
Zdaniem ministra finansów nie, bo zwolnienie od podatku dochodowego przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b dotyczy tylko wypłat środków zgromadzonych w polskich pracowniczych programach emerytalnych. Podobnie jak wypłat dochodów z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym (art. 21 ust. 1 pkt 58a updof). Prawo do zwolnienia weryfikowane jest na podstawie jedynie polskich regulacji (tj. przepisów o pracowniczych programach emerytalnych i indywidualnych kontach emerytalnych).
Analogiczny problem występuje zresztą na gruncie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=37EFD764819C0A82DCE5B45A9D7B708C?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [/link]i dotyczy braku zwolnienia podatkowego dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych.