Niepobrane zaliczki na podatek zapłaci zakład pracy

Płatnik zobowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat. Nie może zaniechać potrącenia zaliczek od należności na poczet wynagrodzeń z umów o dzieło

Publikacja: 08.06.2010 04:49

Niepobrane zaliczki na podatek zapłaci zakład pracy

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Tak postanowił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 8 kwietnia 2010 r., I SA/Sz 828/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka cywilna D. zawarła z P.D. umowę o dzieło na wykonanie biznesplanu inwestycji. Na poczet wynagrodzenia wypłaciła P.D. zaliczki, lecz nie wykonała wynikającego z art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] obowiązku płatnika naliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Urząd skarbowy wydał decyzję, w której określił spółce wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i orzekł o odpowiedzialności podatkowej płatnika za niewpłacone zaliczki. Decyzję tę utrzymała w mocy izba skarbowa. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest niezasadna. Przypomniał, że zgodnie z art. 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT [/link]przychodami są otrzymywane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Podatnicy osiągający dochody m.in. z tytułu umowy o dzieło wykonywanej osobiście, nie w ramach działalności gospodarczej, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy do 20. dnia następnego miesiąca w określonej wysokości od dochodu za miesiąc, w którym uzyskali ten dochód.

Zaliczka na podatek stanowi świadczenie płacone na konto przyszłego podatku w okresie, gdy nie powstało jeszcze zobowiązanie podatkowe z tytułu tego podatku, a więc przed wykonaniem dzieła i przed ostatecznym nabyciem prawa do wynagrodzenia za jego wykonanie, od otrzymanych zaliczek na poczet tego wynagrodzenia.

Obowiązek uiszczenia zaliczki jest zobowiązaniem podatkowym odrębnym od zobowiązania z tytułu podatku i jego powstanie nie musi oznaczać, że po zakończeniu roku podatkowego wystąpi konieczność uiszczenia podatku, gdyż kwoty zapłacone w ramach zaliczki pomniejszą należne zobowiązanie z tytułu podatku.

Odpowiednio [b]płatnik powołany do pośredniczenia przy wykonywaniu zobowiązania podatkowego między podatnikiem a organem podatkowym zobowiązany został do poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat należności (zaliczek) na poczet wynagrodzenia z tytułu m.in. umowy o dzieło.[/b]

Art. 11 ustawy o PIT nie zawiera katalogu wyłączeń, jak to ma miejsce w art. 14 ust. 3 w stosunku do przychodów uzyskanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tym samym [b]spółka nie miała podstaw jako płatnik do zaniechania obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wypłat należności (zaliczek) na poczet wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo