Reklama
Rozwiń

Niepobrane zaliczki na podatek zapłaci zakład pracy

Płatnik zobowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat. Nie może zaniechać potrącenia zaliczek od należności na poczet wynagrodzeń z umów o dzieło

Publikacja: 08.06.2010 04:49

Niepobrane zaliczki na podatek zapłaci zakład pracy

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Tak postanowił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 8 kwietnia 2010 r., I SA/Sz 828/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka cywilna D. zawarła z P.D. umowę o dzieło na wykonanie biznesplanu inwestycji. Na poczet wynagrodzenia wypłaciła P.D. zaliczki, lecz nie wykonała wynikającego z art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] obowiązku płatnika naliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Urząd skarbowy wydał decyzję, w której określił spółce wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i orzekł o odpowiedzialności podatkowej płatnika za niewpłacone zaliczki. Decyzję tę utrzymała w mocy izba skarbowa. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest niezasadna. Przypomniał, że zgodnie z art. 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT [/link]przychodami są otrzymywane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Podatnicy osiągający dochody m.in. z tytułu umowy o dzieło wykonywanej osobiście, nie w ramach działalności gospodarczej, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy do 20. dnia następnego miesiąca w określonej wysokości od dochodu za miesiąc, w którym uzyskali ten dochód.

Zaliczka na podatek stanowi świadczenie płacone na konto przyszłego podatku w okresie, gdy nie powstało jeszcze zobowiązanie podatkowe z tytułu tego podatku, a więc przed wykonaniem dzieła i przed ostatecznym nabyciem prawa do wynagrodzenia za jego wykonanie, od otrzymanych zaliczek na poczet tego wynagrodzenia.

Obowiązek uiszczenia zaliczki jest zobowiązaniem podatkowym odrębnym od zobowiązania z tytułu podatku i jego powstanie nie musi oznaczać, że po zakończeniu roku podatkowego wystąpi konieczność uiszczenia podatku, gdyż kwoty zapłacone w ramach zaliczki pomniejszą należne zobowiązanie z tytułu podatku.

Odpowiednio [b]płatnik powołany do pośredniczenia przy wykonywaniu zobowiązania podatkowego między podatnikiem a organem podatkowym zobowiązany został do poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat należności (zaliczek) na poczet wynagrodzenia z tytułu m.in. umowy o dzieło.[/b]

Art. 11 ustawy o PIT nie zawiera katalogu wyłączeń, jak to ma miejsce w art. 14 ust. 3 w stosunku do przychodów uzyskanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tym samym [b]spółka nie miała podstaw jako płatnik do zaniechania obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wypłat należności (zaliczek) na poczet wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło.[/b]

Tak postanowił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 8 kwietnia 2010 r., I SA/Sz 828/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono