Postępowanie może dotyczyć różnych rozstrzygnięć

Przedmiotem postanowienia o wstrzymaniu wykonania jest akt zaskarżony do sądu. W wyjątkowych zaś przypadkach mogą być nim inne akty podjęte we wszystkich postępowaniach prowadzonych w obrębie tej samej sprawy

Aktualizacja: 15.07.2010 04:20 Publikacja: 15.07.2010 03:00

Postępowanie może dotyczyć różnych rozstrzygnięć

Foto: Fotorzepa, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 lipca 2010 r., II OZ 661/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Skarżąca złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji starosty z 1999 r. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że udzielając pozwolenia na użytkowanie budynku, naruszono nieruchomość sąsiednią, która jest własnością skarżącej, co powoduje u niej znaczne straty, które wzrastają z każdym rokiem i uniemożliwiają zabudowę nieruchomości.

Oddalając wniosek, sąd I instancji wskazał, że samo twierdzenie skarżącej nie uzasadnia wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Skarżąca nie wykazała istnienia przesłanek wstrzymania wykonania decyzji, nie określiła ani wysokości ewentualnej szkody, ani faktu, iż wykonanie decyzji powoduje skutki trudne do odwrócenia.

Strona złożyła zażalenie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

[b]Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Po przekazaniu sądowi skargi sąd może – na wniosek skarżącego – wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części [/b]aktu albo czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania.

Dotyczy to także aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w obrębie tej samej sprawy.

Zasadnicze znaczenie dla niniejszego rozstrzygnięcia ma kwestia dopuszczalności wstrzymania wykonania decyzji starosty z 1999 r. Należy przyjąć, że ustawodawca odsyła do sprawy w jej znaczeniu materialnoprawnym i jej tożsamość wyznaczają elementy wyznaczające tożsamość skonkretyzowanego w decyzji administracyjnej stosunku prawnego, a więc identyczność podmiotów, identyczność przedmiotu tego stosunku oraz identyczność obu jego podstaw – prawnej i faktycznej.

[b]W praktyce oznaczać to może wstrzymanie wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę na etapie sądowoadministracyjnej kontroli decyzji wydanej w trybie wznowieniowym, ale dotyczącym tegoż pozwolenia na budowę.[/b]

Tak szerokie rozumienie sprawy administracyjnej nie umożliwia jednak wstrzymania wykonania rozstrzygnięcia orzekającego o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę, w sytuacji gdy przedmiotem decyzji wydanej przez organ odwoławczy jest uchylenie i przekazanie do ponownego rozpoznania decyzji wydanej w trybie wznowieniowym, które to postępowanie dotyczy ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

[b] Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie i decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę wydawane są przez inne organy i na innej podstawie prawnej.[/b]

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 lipca 2010 r., II OZ 661/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku