[b]Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 sierpnia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 271/10).[/b]
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację, z którym wystąpił Bank Handlowy. Wyjaśnił on, że w ramach działalności prowadzi rachunek papierów wartościowych na zlecenie niemieckiej instytucji kredytowej. Podmiot ten posiada na tym rachunku obligacje Skarbu Państwa RP i otrzymuje należne odsetki.
W związku z tym bank ma wątpliwości, czy pobierać od nich podatek u źródła. Zdaniem wnioskodawcy nie ciąży na nim taki obowiązek. To dlatego, że w tej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 11 ust. 3 lit. e umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami.
Przepis ten stanowi, że jeśli odsetki wypłacane są w związku z jakąkolwiek pożyczką udzieloną przez bank, to podlegają opodatkowaniu tylko w państwie, w którym ich odbiorca ma siedzibę. Zdaniem wnioskodawcy oznacza to, że po przedstawieniu przez niemiecką instytucję finansową certyfikatu rezydencji nie należy pobierać podatku w Polsce.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem skoro ustawy podatkowe nie zawierają ogólnej definicji pożyczki, to należy zastosować rozumienie tego pojęcia wynikające z art. 720 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3AC2F2EBE63785FDBBD802CBF40F8A16?id=70928]kodeksu cywilnego[/link].