Reklama
Rozwiń

Renta należy się gdy zmarły był niezdolny do pracy

Nie tylko całkowita niezdolność do pracy może być przy ustalaniu prawa do świadczeń kwalifikowana jako szczególna okoliczność. Będzie nią również częściowa niezdolność

Aktualizacja: 06.09.2010 04:42 Publikacja: 06.09.2010 03:00

Renta należy się gdy zmarły był niezdolny do pracy

Foto: Rzeczpospolita

Ogranicza bowiem i utrudnia możliwość zatrudnienia. O świadczenia może zatem się starać również i taka osoba, która nie jest zdolna pod względem zdrowotnym do świadczenia pracy, choć nie legitymuje się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, ale jej stan zdrowia w poszukiwaniu pracy stawia ją na pozycji dużo gorszej niż osobę zdrową.

[b]Wynika tak z wyroku WSA w Warszawie z 4 sierpnia 2010 r. (II SA/Wa 563/10).[/b]

[srodtytul]Prezes mówi nie...[/srodtytul]

Wyrok zapadł w związku ze skargą na decyzję prezesa ZUS odmawiającą przyznania w drodze wyjątku renty rodzinnej dla małoletnich dzieci M.J. po zmarłym ojcu. Jego zdaniem świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania.

Warunki te muszą być spełnione łącznie, a niespełnienie choćby jednego z nich wyklucza możliwość przyznania tego rodzaju świadczenia.

Prezes ZUS stwierdził, że renta rodzinna jest pochodną świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. W związku z tym, w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlega spełnienie wspomnianych przesłanek przez osobę zmarłą, a następnie przez wnioskodawcę – członka rodziny osoby zmarłej.

W ocenie prezesa ZUS w sprawie nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające zmarłemu ojcu małoletnich dzieci przezwyciężenie przeszkód w wykonywaniu zatrudnienia i nabyciu uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym, nie orzeczono bowiem wobec niego całkowitej niezdolności do pracy i nie istniały przeszkody do kontynuowania ubezpieczenia.

Dodał, że wprawdzie przy rozpatrywaniu uprawnień do renty ocenie podlegała także sytuacja materialna wnioskodawczyni, jednak nie stanowi ona jedynego kryterium przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

[srodtytul]... a WSA uchyla decyzję[/srodtytul]

Innego zdania był jednak sąd administracyjny. Orzekł, że zaskarżona decyzja została podjęta przy błędnej ocenie stanu faktycznego oraz bez wyjaśnienia okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

WSA przypomniał, że pod pojęciem „szczególne okoliczności” kryją się zdarzenia, które na gruncie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E8D4C7B932024DC151DAB38A4ABF300D?id=324468]ustawy emerytalnej[/link] ograniczają, utrudniają czy wręcz udaremniają możliwość wypracowania wymaganego okresu ubezpieczenia uprawniającego do otrzymania świadczenia na zasadach ogólnych. Zaistnienie tego rodzaju zdarzeń winno usprawiedliwiać brakujący do wymaganego staż ubezpieczeniowy.

Szczególne okoliczności to nie tylko zdarzenia o charakterze siły wyższej, ale wszelkiego rodzaju sytuacje, które czynią daną osobę nieatrakcyjną na rynku pracy, pozostającą poza kręgiem zainteresowania pracodawców.

Również i takie, kiedy osoba nie jest zdolna pod względem zdrowotnym do świadczenia pracy, choć nie legitymuje się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, ale jej stan zdrowia w poszukiwaniu pracy stawia ją na pozycji dużo gorszej niż osobę zdrową.

[ramka][b]Uwaga[/b] Szczególną okolicznością uzasadniającą przyznanie świadczenia jest, poza całkowitą niezdolnością do pracy, również częściowa niezdolność poprzez to, że ogranicza i utrudnia możliwość zatrudnienia. [/ramka]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono