Budujesz kanalizację burzową, odlicz VAT

Budując kanalizację burzową, mającą służyć zarówno do sprzedaży usług związanych z odbiorem wód deszczowych, jak i do odbioru wód deszczowych z ogólnodostępnych terenów publicznych, podatnik ma prawo do odliczenia całości VAT naliczonego w związku z tą inwestycją

Aktualizacja: 04.10.2010 04:45 Publikacja: 04.10.2010 03:00

Budujesz kanalizację burzową, odlicz VAT

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Red

[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 7 września 2010 r. (I SA/Po 453/ 10).[/b]

Podatnik ma zamiar rozpocząć inwestycję w postaci budowy kanalizacji burzowej, która miałaby służyć zarówno do sprzedaży usług związanych z odbiorem wód deszczowych, jak i do odbioru wód deszczowych z ogólnodostępnych terenów publicznych i posesji mieszkańców miasta. We wniosku o interpretację przepisów pytał o możliwość odliczenia całości kwoty VAT naliczonego w związku z tą inwestycją.

Jego zdaniem odliczenie przysługuje w stosunku do całości przeprowadzonej inwestycji, bo niewłaściwy byłby podział kosztów tej inwestycji na dwa rodzaje czynności. Organ podatkowy uznał jednak, że nie ma możliwości odliczenia całej kwoty VAT naliczonego. W jego ocenie odliczona może być tylko kwota związana z budową infrastruktury kanalizacyjnej wykorzystywanej do sprzedaży usług.

Sąd podzielił stanowisko podatnika i uchylił interpretację. Uznał, że niewłaściwy jest pogląd organu, według którego należałoby podzielić koszty poniesione w związku z inwestycją na kwotę wydatkowaną na budowę infrastruktury kanalizacyjnej wykorzystywanej do sprzedaży usług i kwotę przeznaczoną na budowę infrastruktury o charakterze publicznym.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Tomasz Siek, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Zagadnienie rozliczania VAT w przypadku inwestycji prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (dalej JST) w praktyce zawsze stwarza wiele problemów. Jednym z nich jest możliwość odliczenia całości lub części kwoty VAT naliczonego poniesionego przez inwestora.

Z kontekstu omawianego wyroku można wnioskować, że sprawa dotyczyła prawdopodobnie inwestycji budowy kanalizacji burzowej przez JST (choć nie jest to dokładnie określone). W przypadku tego rodzaju projektów infrastrukturalnych dość często zdarza się, że rezultat inwestycji (np. kanalizacja) może być wykorzystywany zarówno do transakcji podlegających VAT, jak i czynności wyłączonych z opodatkowania.

W takiej sytuacji JST stają przed problemem określenia możliwości i sposobu odliczenia VAT naliczonego związanego z projektem.

W celu ustalenia, czy takie odliczenie przysługuje JST, niezbędne jest przeanalizowanie:

- czy inwestor będzie następnie wykonywał sprzedaż podlegającą VAT przy użyciu efektu prac inwestycyjnych, a jeśli tak, to

- w jakiej kwocie VAT podlega odliczeniu (całość podatku czy tylko część).

Warto podkreślić, że odpowiedź na te dwa pytania zależy w dużym stopniu od specyfiki danej JST (np. jak wygląda organizacja JST, podział obowiązków w ramach JST pomiędzy jednostki budżetowe, zakłady budżetowe lub ewentualnie spółki samorządowe).

Do tej pory wiele JST uznawało, że nie może odliczać podatku VAT od większości podejmowanych przez siebie inwestycji. Obecnie można jednak zaobserwować zmianę tego stanowiska.

W omawianej sprawie sąd potwierdził stanowisko wnioskodawcy, który uznał, że dysponuje prawem do odliczenia całości podatku naliczonego związanego z budową kanalizacji deszczowej. [/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo