Konkubenci nie rozliczą się z dzieckiem

Osoby żyjące w nieformalnych związkach mogą mieć problem z preferencyjnym rozliczeniem z dzieckiem

Aktualizacja: 12.10.2010 05:03 Publikacja: 12.10.2010 04:55

Konkubenci nie rozliczą się z dzieckiem

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Wprawdzie [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FPS 3/10)[/b] w składzie siedmiu sędziów nie wydał wczoraj (11 października 2010 r.) uchwały, ale tylko dlatego, że orzecznictwo w tej kwestii jest jednolite (niekorzystne dla podatników).

Wspólne rozliczenie z dzieckiem może dać spore podatkowe korzyści. Przysługuje rodzicowi, który je samotnie wychowuje. Ustawa o PIT wymienia m.in. pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkęi rozwodnika. Urzędy uważają, że [b]spełnienie tylko jednej przesłanki, tj. stanu cywilnego rodzica, nie daje jeszcze prawa do ulgi. Trzeba faktycznie samemu wychowywać latorośl. Powoduje to, że z preferencji nie mogą skorzystać osoby, które żyją w wolnych związkach[/b].

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił z wnioskiem o wydanie w tej sprawie uchwały przez poszerzony skład NSA. Ten odmówił.

- Istotnie, wystąpiły pewne rozbieżności w orzecznictwie - powiedziała sędzia Krystyna Nowak jednak nie na poziomie NSA. Składy orzekające nie mają wątpliwości, że do skorzystania z ulgi konieczne jest spełnienie obu przesłanek zarówno stanu cywilnego, jak i wychowywania dziecka samotnie.

Tylko jak skontrolować, czy dziecko jest faktycznie wychowywane przez jednego rodzica? - pyta dr Adam Bartosiewicz, współautor komentarza do ustawy o PIT. - Czy urzędnicy będą chodzić po mieszkaniach i sprawdzać akcesoria w łazience?

- Szkoda, że NSA w kontekście tego sporu nie wyjaśnił zasad stosowania definicji w prawie podatkowym - dodaje radca prawny Anna Welsyng.

Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko z art. 6 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link] jako jedyny warunek skorzystania z ulgi wskazuje określony stan cywilny. Tymczasem urzędy i niektóre sądy wprowadziły kryterium dodatkowe, którego nie ma wprost w przepisach.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem