Agroturystyka: wynajem pokoi na wsi bez PIT

Podatnik, mimo że nie jest właścicielem gospodarstwa rolnego i liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu, może skorzystać ze zwolnienia z PIT, gdyż budynek mieszkalny położony jest na terenie wiejskim

Aktualizacja: 14.10.2010 04:23 Publikacja: 14.10.2010 03:00

Agroturystyka: wynajem pokoi na wsi bez PIT

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 26 sierpnia 2010 r., I SA/Ol 457/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organ podatkowy I instancji ustalił, że P.W. na terenie gospodarstwa rolnego należącego do A.J. świadczył usługi polegające na wynajmowaniu pokoi gościnnych wraz z wyżywieniem oraz usługi jazdy konnej, prowadzenia pensjonatu dla koni, ujeżdżania koni i organizowania rajdów konnych, zgodnie z ofertą przedstawioną na stronie internetowej.

Organy stwierdziły, że podatnik prowadził samodzielnie działalność gospodarczą. Za bezpodstawne uznał twierdzenia, że to A.J. była osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Fakt, że była ona właścicielką gospodarstwa, na terenie którego prowadzona była działalność gospodarcza oraz opłacała podatek rolny, nie wpływa na ustalenia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej przez stronę.

Ostatecznie sprawą zajął się sąd.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Za nieuzasadnione uznał twierdzenie pełnomocnika skarżącego, że to A.J. była osobą prowadzącą działalność gospodarczą tylko dlatego, że była właścicielką gospodarstwa i z tego tytułu czerpała korzyści majątkowe poprzez pobierania dopłat z ARR.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdza, że to skarżący prowadził samodzielną działalność gospodarczą na terenie gospodarstwa rolnego należącego do A.J.

Zdaniem sądu działania skarżącego na terenie gospodarstwa rolnego należącego do A.J. odpowiadają działaniom przedsiębiorcy, a nie pracownika, który tylko świadczy pracę na rzecz właściciela gospodarstwa czy też przedsiębiorcy.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, [b]czy działalność związana z wynajmem pokoi gościnnych korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 43 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link][/b].

Przepis jej art. 21 ust. 1 pkt 43 mówi, że wolne od PIT są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Zwolnieniem nie zostały objęte dochody z wynajmu pokoi znajdujących się w budynkach innych niż mieszkalne. Zwolnienie nie przysługuje też wtedy, gdy budynek mieszkalny nie jest położony na terenie gospodarstwa rolnego, a także gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.

Błędny jest pogląd organów podatkowych, że nie ma do skarżącego zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT z uwagi na brak tytułu prawnego do budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie wiejskiego gospodarstwa rolnego. W przepisie taki warunek nie występuje, a do jego zastosowania wystarczy prawo posiadania i dysponowania, a takie prawo skarżący miał.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem