[b]Ustawodawca ma 18 miesięcy na zmianę [link=http://]kodeksu karnego[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7CB35811E778A2067BA40836631DD35B?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link], które przewidują dwie kary dla niesumiennych przedsiębiorców. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r. (sygn. akt P 29/09)[/b]
W pierwszej połowie tego roku ZUS nałożył 5352 opłaty dodatkowe na przedsiębiorców spóźniających się z opłacaniem składek za zatrudnionych pracowników. Większość tych spraw trafiła także do sądów, które za to samo dodatkowo ukarały grzywną ponad 3,6 tys. biznesmenów.
Trybunał Konstytucyjny na rozprawie uznał, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i kodeksu karnego przewidujące sankcje za spóźnianie w opłacaniu składek do ZUS są niezgodne z konstytucją.
Przepisy tworzą mechanizm podwójnego karania osób jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą za ten sam czyn stwierdziła w uzasadnieniu wyroku sędzia Trybunału prof. Teresa Liszcz. Brakuje w nich normy kolizyjnej, która zapobiegałaby jednoczesnemu nałożeniu opłaty dodatkowej przez ZUS i grzywny przez sąd argumentowała sędzia Liszcz.
[b]Trybunał podkreślił, że orzeczenie dotyczy wyłącznie osób jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających pracowników.[/b]