Właściwy dla podatnika urząd skarbowy przyjmował te płatności, nigdy nie zwracając uwagi na to, czy aby – z racji znacznej częstotliwości transakcji – podatnik nie powinien opodatkować ich jako przychodów z działalności gospodarczej.
Tymczasem w toku postępowania organy kontroli skarbowej uznały, że przychody ze sprzedaży tych samochodów i części samochodowych nie mogą być uznane za jedno z legalnych, ujawnionych źródeł przychodu.
Stwierdzono, że takim nieujawnionym źródłem była prowadzana przez podatnika działalność gospodarcza w zakresie handlu, a opłaty skarbowe i PCC, które podatnik wnosił, nie są formą opodatkowania działalności zarobkowej.
Podstawą decyzji był art. 20 ust. 3 ustawy o PIT wskazujący, że wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym w roku podatkowym i w latach poprzednich, pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
W skardze kasacyjnej podatnik oparł się na wykładni przepisu, mówiącego o „mieniu (…) pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania”.
Zdaniem podatnika, zgodnie z wykładnią językową, za przychody opodatkowane przepis nakazuje uznawać nie tylko te, od których podatek został uiszczony, ale i te, które takiemu podatkowi podlegały. Podatnik wskazał, że termin „przychód opodatkowany” jest przez ustawodawcę powoływany w takim właśnie znaczeniu (por. np. art. 6 ust. 2, art. 30a ust. 7, art. 30b ust. 5, art. 30c ust. 3 pkt 2, art. 30c ust. 6, art. 30d ust. 2 ustawy o PIT).