Jest tak, mimo że wyraźnie tego zabrania przepis obowiązującej [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o VAT[/link]. Artykuł 88 ust. 1 pkt 1 wyklucza możliwość obniżenia lub zwrotu podatku, gdy płatność następuje bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę, miejsce zamieszkania lub zarząd na terytorium jednego z krajów wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy.
Znajduje się w nim wyliczenie tzw. rajów podatkowych, takich jak: Liechtenstein, Kajmany, Mauritius, Seszele i wiele innych, łącznie 39 państw.
W ten sposób polscy podatnicy ponosili ekonomiczny ciężar daniny, która w zamyśle ma być dla nich neutralna. [b]Wykazywali bowiem podatek należny, a jednocześnie nie mogli go pomniejszyć o naliczony, wykazany na otrzymywanych fakturach[/b].
Z problemem tym spotykały się np. firmy telekomunikacyjne nabywające w rajach podatkowych usługi związane z roamingiem, gdy ich klienci wyjeżdżali tam na wakacje.
Przepis polskiej ustawy został uznany za niezgodny z unijną dyrektywą o VAT, która nie dopuszcza ustanawiania wyjątków od zasady odliczalności, opartych na tak ogólnych kryteriach.