Przestępstwo a wpływ na wznowienie postępowania

Jeżeli po wydaniu decyzji podatnik twierdzi, że nadwyżka dochodu nieznajdująca pokrycia w opodatkowanych źródłach pochodziła z przestępstwa, fiskus musi rozważyć wznowienie postępowania

Publikacja: 18.04.2011 04:45

Przestępstwo a wpływ na wznowienie postępowania

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1422/10)

oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego w sprawie podatku dochodowego od nieujawnionych źródeł. Sąd uznał, że fiskus miał obowiązek rozstrzygnąć, czy w sprawie nie było przesłanek  wznowienia postępowania.

Z akt sprawy wynika, że gdy decyzja o nałożeniu sankcyjnego 75-proc. podatku dochodowego stała się ostateczna, podatnik złożył wniosek o jej unieważnienie. Wyjaśnił, że pieniądze pochodziły z działań o charakterze przestępczym. Zgodnie z przepisami takie środki nie mogą być opodatkowane, ponieważ państwo nie może czerpać korzyści z działalności sprzecznej z prawem.

Fiskus nie uwzględnił wniosku podatnika. Podkreślił, że nie może opierać swoich działań jedynie na przyznaniu się podatnika do przestępczego procederu.

Odstąpienie od opodatkowania przychodów z działalności przestępczej następuje po jej udowodnieniu  i skazaniu podatnika przez sąd. Pochodzenia środków finansowych z przestępstwa nie można domniemywać.

Organ podatkowy wyjaśnił, że w sprawie zostało przeprowadzone postępowanie karne. Zostało jednak umorzone,  ponieważ z materiałów sprawy nie wynikało w sposób bezsporny, że podejrzany zgromadzony majątek uzyskał z przestępstw dokonywanych poza granicami kraju czy też z  innego nielegalnego źródła.

W ocenie NSA sąd I instancji słusznie uznał, że organy podatkowe naruszyły przepisy postępowania. Co prawda podatnik domagał się stwierdzenia nieważności decyzji,  jednak, jak podkreślił sędzia NSA Stanisław Bogucki, zakres tego żądania powinien być oceniany i rozpatrywany zgodnie z sensem i racją pisma, a nie na podstawie tytułu. Zwłaszcza gdy podatnik działa bez profesjonalnego pełnomocnika. Dlatego powołanie się na to, że nadwyżka pieniędzy nieznajdująca pokrycia w opodatkowanych lub zwolnionych źródłach przychodu  pochodziła z przestępstwa, należało ocenić pod kątem przesłanek wznowienia postępowania.

Jedną z przesłanek wznowienia jest ujawnienie istotnych dla sprawy nowych okoliczności  faktycznych lub  nowych dowodów, w dniu wydania decyzji nieznanych organowi. W   poprzednio prowadzonym postępowaniu podatnik nic nie wspominał o tym, że pieniądze uzyskał z przestępstwa, była to więc nowa okoliczność w sprawie.

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej w serwisach:

» Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Postępowanie podatkowe » Wznowienie postępowania podatkowego

Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1422/10)

oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego w sprawie podatku dochodowego od nieujawnionych źródeł. Sąd uznał, że fiskus miał obowiązek rozstrzygnąć, czy w sprawie nie było przesłanek  wznowienia postępowania.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo