Tak orzekł WSA w Krakowie 19 kwietnia 2011 (I SA/Kr 228/11).
Spółka wybudowała budynki i budowle na gruncie, którego jest dzierżawcą. Umowa dzierżawy przewiduje, że po jej zakończeniu budynki pozostaną na gruncie, a wydzierżawiający nie będzie musiał płacić wynagrodzenia z tytułu ulepszenia nieruchomości.
Spółka zapytała fiskusa, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość niezamortyzowanej części obiektów wybudowanych na cudzym gruncie, które istniały w dniu przekazania gruntów ich właścicielom.
Wskazała, że aby wartość tych obiektów zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych, musi spełnić łącznie kilka przesłanek, m.in. dokonać likwidacji środków trwałych, które nie mogły wcześniej ulec całkowitej amortyzacji, w wyniku likwidacji musi powstać strata po stronie spółki, likwidacja nie może być związana z utratą przydatności gospodarczej na skutek zmiany działalności spółki.
Według spółki spełniła ona wszystkie te przesłanki. Także przesłankę likwidacji środka trwałego, ponieważ wykreśliła z ewidencji środków trwałych obiekty wybudowane na dzierżawionych gruntach. Izba skarbowa uznała stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdziła, że likwidacja księgowa nie jest tożsama z likwidacją fizyczną, a zatem nie został spełniony jeden z ustawowych warunków.