Tak wynika z dzisiejszego (15 czerwca) wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt I FSK 982/10)
dotyczącego zasad rozliczania VAT przy samochodach sprowadzanych z Unii Europejskiej. Sąd kasacyjny potwierdził stanowisko fiskusa, że podjęcie decyzji o zmianie na środek trwały nabytego jako towar handlowy środka transportu nie może mieć wpływu na zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego.
Chodziło o samochód sprowadzony do Polski z UE w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Podatnik zajmował się sprzedażą samochodów. Auto kupił w celach handlowych i traktował jako towar. Jego zakup rozliczył w deklaracji VAT-7 jako WNT i odliczył cały podatek.
Przy zmianie przeznaczenia towaru ustawa nie reguluje powstania obowiązku VAT
Podatnik nie mógł jednak znaleźć chętnego na sprowadzone luksusowe auto. Przez dwa lata samochód był ewidencjonowany jako towar handlowy i ujmowany w remanencie (zapasy towarów handlowych) jako towary handlowe nabyte w celu dalszej odsprzedaży. Przez ten czas nikt z niego nie korzystał, samochód nie był ubezpieczany ani tankowany. Postanowił więc zmienić przeznaczenie pojazdu z towaru handlowego na środek trwały. W związku z tym podjął decyzję, że wprowadzi go do ewidencji środków trwałych i będzie dzierżawić.