W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowany został korzystny dla polskich podatników wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący opodatkowania pożyczek od udziałowców (akcjonariuszy). Od tego momentu biegną terminy na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty bądź wznowienie postępowania.
Polskie przepisy niezgodne z unijnymi
Przypomnijmy Trybunał w Luksemburgu stwierdził (wyrok z 16 czerwca 2011 r., sygn. C212/10), że wprowadzając w latach 2007 2008 podatek od czynności cywilnoprawnych na pożyczki od udziałowców, Polska naruszyła prawo wspólnotowe. 1 stycznia 2007 r. polski ustawodawca uchylił bowiem art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o PCC, który zawierał zwolnienie dla takich pożyczek. W ten sposób pogorszył sytuację podatników, ponieważ z dniem wejścia do Unii Europejskiej z ego obciążenia zrezygnowano.
Jeśli więc Polska zdecydowała się od 1 maja 2004 r. wprowadzić zwolnienie od PCC dla pożyczek, których udziela wspólnik spółce kapitałowej, to nie mogła zlikwidować go na dwa lata (od 1 stycznia 2009 r. zwolnienie znów obowiązuje).
Co teraz mogą zrobić podatnicy, którzy odprowadzili w latach 2007 2008 nienależną daninę?
Odsetki za cały okres
- Spółki, które zapłaciły 0,5-proc. podatek, powinny złożyć wniosek o zwrot nadpłaty - mówi Marek Kozaczuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Dewey & LeBoeuf. - Mają na to czas aż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania (pięć lat liczone od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku). Warto jednak złożyć wniosek w ciągu 30 dni od daty publikacji wyroku Trybunału (czyli do 5 września, gdyż został on opublikowany 6 sierpnia). Wtedy otrzymają podatek wraz z odsetkami liczonymi od momentu zapłaty do dnia zwrotu. Jeżeli wniosek złożą później, odsetki zostaną naliczone tylko do 5 września.