To kolejna po likwidacji stanowiska i zmniejszeniu stanu załogi przyczyna rozstania z personelem. Sąd Najwyższy często ją bada i – jak wynika z wielu wyroków – robi to wnikliwie. To jednak zupełnie co innego niż niewłaściwe wywiązywanie się podwładnego z obowiązków.
Przypominamy, że taki zarzut podany w piśmie wypowiadającym pracownikowi angaż nie wystarczy, aby właściwie wskazać przyczynę wymówienia (wyrok SN z 1 października 1997, I PKN 315/97).
Utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie, jeżeli znajduje oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej oraz nie jest wynikiem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń.
Nie tyle istotna jest sama utrata zaufania pracodawcy do podwładnego, ile przyczyny, które ją spowodowały. Inaczej mówiąc, jeżeli przyczyny utraty zaufania do pracownika są prawdziwe, obiektywne i racjonalne, to mogą uzasadniać wymówienie (wyrok SN z 31 marca 2009, II PK 251/08).
Co innego, gdy podwładny znał wcześniej zarzuty szefa. Wówczas wskazanie utraty zaufania pracodawcy do pracownika w piśmie wypowiadającym podwładnemu angaż wystarczająco konkretyzuje tę przyczynę. Tak wynika z postanowienia SN z 26 marca 1998 (I PKN 565/97).