Nie ma odliczenia VAT z faktur ujmujących premie pieniężne

Podatnik nie ma możliwości odliczenia VAT z faktur dokumentujących przyznanie premii pieniężnych, ponieważ nie są one objęte VAT

Aktualizacja: 14.09.2011 04:46 Publikacja: 14.09.2011 03:00

Nie ma odliczenia VAT z faktur ujmujących premie pieniężne

Foto: Rzeczpospolita

Red

Tak orzekł WSA w Łodzi 12 sierpnia 2011 (I SA/Łd 844/11).

Spółka zobowiązała się do dostaw towarów na rzecz kontrahenta, który zajmować się ma ich dystrybucją poprzez sieć centrów handlowych. Dostawca zobligowany jest do przyznawania kontrahentowi premii pieniężnych z tytułu zrealizowania przez niego określonego poziomu zakupów.

Zdaniem tego ostatniego przyznawana premia pieniężna jest wynagrodzeniem z tytułu świadczonych na rzecz spółki usług polegających na „maksymalizacji sprzedaży” jej towarów. Kontrahent wystawiał więc faktury i naliczał VAT. Prawidłowość takiej praktyki potwierdzała wydana na jego wniosek interpretacja indywidualna.

We wniosku o interpretację spółka pytała, czy będzie miała możliwość odliczenia VAT z otrzymanych od kontrahenta faktur. Jej zdaniem tak. Organ uznał, że kontrahent w zamian za przyznaną premię pieniężną nie świadczy na rzecz spółki żadnych usług (np. związanych z reklamą, promocją).

Na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT faktury, które nie dokumentują czynności opodatkowanych VAT, nie dają podstawy do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku w nich naliczonego. Zatem spółka nie ma możliwości odliczenia VAT z faktur dokumentujących przyznanie premii pieniężnych.

Sąd uznał, że zaskarżona interpretacja nie narusza przepisów prawa materialnego. Natomiast interpretacja wydana kontrahentowi skarżącej spółki, zgodnie z którą nalicza on VAT, jest wadliwa i nie powinna znajdować się w obrocie prawnym.

Dlatego sąd rozważył możliwość wydania postanowienia na podstawie art. 155 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w którym poinformowałby ministra finansów o istotnym naruszeniu prawa przez podległy mu organ, wydający w jego imieniu interpretacje.

Krzysztof Węgrzyn współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentujt Michał Żygadło, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)

Przedstawiony wyrok potwierdza ugruntowaną linię orzeczniczą sądów administracyjnych co do traktowania dla celów VAT premii pieniężnych, wypłacanych z tytułu osiągnięcia określonych obrotów.

Natomiast zaprezentowana sprawa w jaskrawy sposób pokazuje, jak niekonsekwentne stanowisko organów podatkowych prowadzi do niepewności przedsiębiorców co do prawidłowości rozliczeń podatkowych. Aby zrozumieć problem, warto przypomnieć historię praktyki opodatkowania premii pieniężnych na podstawie przepisów o VAT obowiązujących od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W grudniu 2004 minister finansów wydał interpretację ogólną mającą zapewnić jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Stwierdził w niej, że premie pieniężne, w szczególności te z tytułu nabycia określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie (o ile nie są związane z żadną konkretną dostawą), stanowią wynagrodzenie za usługę podlegającą VAT.

Od tego czasu interpretacje wydawane w indywidualnych sprawach podatników praktycznie jednolicie potwierdzały stanowisko przedstawione w tej interpretacji.Z poglądem organów podatkowych konsekwentnie nie zgadzały się jednak sądy administracyjne, twierdząc, że w przypadku premii pieniężnej nie dochodzi do świadczenia usług, a w rezultacie nie jest to wynagrodzenie za czynność podlegającą VAT.

W związku z ugruntowaną linią orzeczniczą coraz częściej interpretacje indywidualne potwierdzają, że premia pieniężna nie jest wynagrodzeniem za usługę. Takie stanowisko zajął także minister finansów w przedstawionym sporze.

Jednak zmiana stanowiska organów może mieć daleko idące konsekwencje dla podatników. W przedstawionej sytuacji firma otrzymująca premię pieniężną działa na podstawie interpretacji indywidualnej, zgodnie z którą otrzymywane premie pieniężne są wynagrodzeniem za usługę, i w konsekwencji wystawia faktury VAT.

Natomiast kontrahent wypłacający premię pieniężną otrzymał interpretację, zgodnie z którą płatności te nie są wynagrodzeniem za żadną usługę i w rezultacie nie przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących te płatności.

Warto podkreślić, że analogiczne sytuacje występują w praktyce gospodarczej bardzo często. W takich okolicznościach obie strony transakcji muszą wspólnie wypracować model współpracy, aby zminimalizować własne ryzyko.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr