Brak reakcji podatnika zagrożone sankcją

Osoba, która nie przedstawi organowi podatkowemu wszystkich wymaganych dokumentów, poniesie karę

Publikacja: 22.10.2011 07:59

Brak reakcji podatnika zagrożone sankcją

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Taką zasadę potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając w piątek skargę kasacyjną podatniczki, która została ukarana za bierna postawę w postępowaniu podatkowym (sygnatura akt II FSK 775/10).

W toku postępowania dotyczącego PIT za 2006 r. organ podatkowy pierwszej instancji wezwał skarżącą do dostarczenia w terminie siedmiu dni kilku dokumentów oraz złożenia odpowiednich wyjaśnień. Zainteresowaną pouczono, że w razie niezastosowania się do treści wezwania może zostać ukarana karą porządkową. Podatniczka nie stawiła się jednak w urzędzie i nie przedstawiła wszystkich żądanych dokumentów.

Fiskus ponowił wezwanie, a ponieważ podatniczka nie zareagowała, nałożono na nią 2,6 tys. zł kary porządkowej. W postanowieniu o zastosowaniu kary organ podkreślił, że pomimo dwukrotnego wezwania nie stawiła się ona w wyznaczonym terminie w siedzibie urzędu, nie przedłożyła wszystkich wymaganych dokumentów ani nie poinformowała o przyczynach niezastosowania się do treści wezwania. Fiskus uznał, że zainteresowana celowo utrudniała postępowanie.

Podatniczka nie zgodziła się z sankcją. Jej zdaniem czynny udział w postępowaniu nie jest równoznaczny z jakimkolwiek obowiązkiem składania wyjaśnień czy wnoszenia wniosków dowodowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił jednak jej skargę. Nie miał wątpliwości, że instytucja kary porządkowej ma na celu przede wszystkim zdyscyplinowanie strony. W ocenie WSA prawa podatnika do zgłaszania dowodów i składania wyjaśnień, realizującego zasadę czynnego udziału w postępowaniu podatkowym, nie można mylić z sytuacją, w której organ wie, że podatnik posiada konkretny środek dowodowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w pełni zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem w sprawie doszło do tzw. bezzasadnej odmowy, której wystąpienie uzasadnia nałożenie kary.

Jak podkreśliła sędzia NSA Anna Dumas, skarżąca była dwukrotnie wzywana do przedłożenia określonych dokumentów i złożenia wyjaśnień. Została także pouczona o konsekwencjach niezastosowania się do wezwania. Skoro na organie podatkowym spoczywa ciężar dowodu, to ma on prawo żądać od podatnika ich przedstawienia. Podatnik ma zaś obowiązek odpowiedzieć na to żądanie, a sankcją za jego niespełnienie jest kara porządkowa.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt II FSK 775/10

 

Czytaj też:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo