Reklama

SN: Dzielenie majątku po rozwodzie głównie przez fizyczny podział

Decydując o majątku wspólnym po rozwodzie, sąd powinien zrobić wszystko, by dokonać fizycznego podziału. Sprzedaż jest ostatecznością

Publikacja: 25.10.2011 08:49

SN: Dzielenie majątku po rozwodzie głównie przez fizyczny podział

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

To wniosek z niedawnego postanowienia Sądu Najwyższego (sygnatura akt: I CSK 674/10).

Przy okazji SN wskazał zasady, jakimi powinien się kierować sąd w sporach w razie podziału spadku czy zniesienia współwłasności.

Są to sprawy szczególnie trudne. – Nawet gdy do podziału jest kilka składników, to zwykle jeden – dom, mieszkanie

– jest szczególnie cenny i o niego toczy się bój. Jeśli nawet np. działkę da się podzielić równo, powstaje spór o to, kto którą część ma dostać – wskazuje Zbigniew Banaszczyk, adwokat z Warszawy.

Dawno po rozstaniu

Zygmunt M. wytoczył byłej żonie sprawę o podział majątku wspólnego, na który (po 1/2) składa się niewielka zabudowana nieruchomość. Sąd rejonowy, a następnie okręgowy nie uwzględniły jego wniosku o fizyczny podział działki, wskazując, że jest to niezasadne, a ustanowienie dwóch odrębnych lokali groziłoby stałym konfliktem. Nie powołały więc biegłego geodety, nie przyznały też posesji jednemu z byłych małżonków, ponieważ żadne z nich, ze względu na dochody i podeszły wiek, nie zdołałoby spłacić drugiego. Zarządzona została natomiast sprzedaż nieruchomości. Sądy uznały, że oboje mają możliwość mieszkania w innych lokalach: mężczyzna u matki, a kobieta z córką.

Reklama
Reklama

Sąd Najwyższy (sędzia sprawozdawca Marek Machnij) nakazał powtórzenie postępowania, podkreślając w uzasadnieniu, że w świetle przepisów o zniesieniu współwłasności (art. 211 – 212 kodeksu cywilnego) podział fizyczny (naturalny) jest podstawowym sposobem rozwiązywania sporów o podział majątku. Uwzględniając wskazania procesowe (art. 622 kodeksu postępowania cywilnego), sąd powinien brać pod uwagę przede wszystkim zgodny wniosek stron co do podziału. W tej sprawie zgodnego wniosku nie było, zatem sąd miał obowiązek rozważenia i zainicjowania możliwych sposobów podziału oraz odpowiednich dowodów i optymalnego podziału.

Podział w naturze

Najpierw powinna być zbadana możliwość fizycznego podziału nieruchomości. To wymagało nie tyle powołania biegłego geodety, gdyż trudności z geodezyjnym podziałem nie wykluczają podziału przez ustanowienia odrębnych lokali, ile zasięgnięcia wiedzy z zakresu budownictwa.

SN podważył w końcu argument sądów niższych instancji o nieuchronności konfliktu między byłymi małżonkami. Sama taka groźba nie wyklucza fizycznego podziału

– wskazał SN. Sądy czerpały wiedzę na ten temat głównie z akt sprawy rozwodowej, a od tego czasu upłynęło 12 lat i choćby z tego powodu, nie można bezkrytycznie tamtych sporów przenosić na obecne stosunki. Zresztą ustanowienie odrębnych lokali mogłoby ich kontakty ograniczyć do minimum.

– Znoszenie współwłasności napotyka trudności faktyczne (konieczność wyceny majątku, nakładów), ale też ramy prawne nie są klarowne: do znoszenia majątku wspólnego stosuje się przepisy o podziale spadku, a te z kolei odsyłają do przepisów o znoszeniu współwłasności, choć są to różne dziedziny prawa – wskazuje Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. – Na dodatek sąd nie może odmówić podziału, nawet jeśli nie ma na niego szans. Dla takich sytuacji jest właśnie sprzedaż wspólnego majątku. Orzekam ją wyjątkowo.

Sądowe zniesienie współwłasności

Reklama
Reklama

na podstawie kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego

sygnatura akt: I CSK 674/10

Zobacz serwisy:

» Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Prawo rodzinne » Małżonkowie » Rozwód i separacja

» Małżonkowie » Majątek małżonków » Wspólność majątkowa małżonków

 

Reklama
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama