To wnioski z niedawnego postanowienia Sądu Najwyższego (sygn. III CSK 238/10). Wewnątrz linii brzegowej nie można gruntu zasiedzieć (jest to teren wyłączony z obrotu, jak droga publiczna czy np. kościół), na zewnątrz owszem.
Katarzyna i Stanisław P. mieszkający nad potokiem Skomielnianka w Beskidach wystąpili do sądu o zasiedzenie dwóch nadrzecznych działek. Przylegają one do ich działek, które rodzina ta ma od bardzo dawna, a stoją na nich od 18 lat dom i zabudowania.
Sąd rejonowy stwierdził zasiedzenie dwóch nadrzecznych działek 1 października 2000 r. Ponieważ nie wiadomo, jak dawno temu rodzina P. weszła w ich posiadanie, na ich korzyść działa domniemanie, że uczynili to w dobrej wierze, liczy się zatem krótszy, 20- letni okres zasiedzenia. Na jednej działce (0,12 ha) P. mieli od sześciu lat budynki gospodarcze, a wcześniej trzymali tam maszyny i materiały, a druga (0,25 ha) to pastwisko, na którym wypasają bydło, a co kilka lat wycinają krzewy na opał.
Na skutek apelacji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej sąd okręgowy zmienił postanowienie sądu rejonowego i oddalił wniosek co do zasiedzenia pastwiska. W ocenie SO postępowanie dowodowe należy uzupełnić o ustalenia przebiegu linii brzegowej potoku, gdyż z opinii biegłych wynikało, że pastwisko prawie w całości znajduje się w zasięgu budowli regulacyjnych rzeki: za linią łączącą skrzydła stopni wodnych. Przed ich zbudowaniem z końcem lat 70. i uregulowaniem potoku było zaś na obszarze jego meandrowania. Poza tym poprzednicy wnioskodawców nie mogli nabyć go w dobrej wierze, gdyż w tych latach do nabycia nieruchomości wymagana była już forma aktu notarialnego.
Sąd Najwyższy podzielił zastrzeżenia SO, ale dodał własne. W uzasadnieniu (sędzia sprawozdawca Dariusz Dończyk) wskazał, że najważniejsze jest ustalenie linii brzegu, gdyż część działki (pastwiska) wewnątrz linii brzegowych jako wyłączona z obrotu nie podlega zasiedzeniu. Ta poza linią z kolei podlega. Ale linii brzegowej nie może ustalić sąd. SN dodał , że pojęcie linii brzegowej nie jest prawnie zdefiniowane, choć prawo wodne dostarcza wskazówek.