Tak orzekł w piątek (13 stycznia 2012 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Orzeczenie zapadło wskutek skargi M.B. na uchwałę ORA w W., która na podstawie art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o adwokaturze, skreśliła M.B. z listy adwokatów, wskutek ustalenia, iż zatrudniona jest ona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym. Prezydium NRA utrzymało w mocy uchwałę ORA.
M.B. złożyła skargę do WSA na wyżej wymienione uchwały podnosząc m.in., iż dyspozycja art. 72 ust. 1 pkt 4 zgodnie, z którym okręgowa rada adwokacka skreśla adwokata z listy w wypadku m.in. objęcia stanowiska w organach wymiaru sprawiedliwości, nie obejmuje asystenta sędziego. - Ponadto asystent sędziego jest urzędnikiem sądowym nie sprawującym wymiaru sprawiedliwości i jako taki nie wykonuje we własnym imieniu żadnych czynności sądowych. Nie można zatem uznać, iż pełni on stanowisko w organach wymiaru sprawiedliwości - argumentowała skarżąca.
Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z tą opinią i podzielił tym samym stanowisko organów adwokatury.
Uznał, iż „objęcie stanowiska w wymiarze sprawiedliwości" o jakim mowa jest w dyspozycji przepisu art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o adwokaturze, nie jest równoznaczne ze „sprawowaniem" wymiaru sprawiedliwości, bowiem nie posługuje się ona określeniem zawężającym. - Tym samym, aby wypełnić przesłankę objęcia stanowiska w wymiarze sprawiedliwości skutkującą skreśleniem z listy adwokatów, z art. 72 ust. 1 pkt 4 – nie trzeba być pracownikiem bezpośrednio wykonującym orzeczenia - stwierdził sąd.