Trzy miesiące nieobecności wystarczą do wymeldowania

Aby organ mógł wymeldować daną osobę, wystarczy, że opuści ona dotychczasowe miejsce pobytu stałego. Nieistotne jest przy tym to, czy posiada uprawnienie do przebywania w tym miejscu

Publikacja: 18.12.2009 05:11

Trzy miesiące nieobecności wystarczą do wymeldowania

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wlkp. z 26 listopada 2009 r., (II SA/Go 762/09)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Wojewoda utrzymał w mocy decyzję wójta gminy o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego (z lokalu). Decyzja ta została podjęta na skutek wniosku małżonków, którzy wystąpili o wymeldowanie syna. Podali, że syn opuścił mieszkanie przed 16 laty, nie mają z nim kontaktu i jedynie od kuratora dowiedzieli się, że aktualnie przebywa w zakładzie karnym. Syn nie wyraził zgody na wymeldowanie.

Mimo to wójt wydał decyzję. Stwierdził, że w tej sytuacji niedopełnienie obowiązku wymeldowania pozostaje niezgodne z przepisami o ewidencji ludności i uzasadnia wymeldowanie na podstawie przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga nie zawiera uzasadnionych podstaw.

Przypomniał, że w świetle [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0BC217CD775735D9B92ADABCBB82F5B4?id=182546]ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.) [/link]obowiązek meldunkowy, obejmujący zameldowanie i wymeldowanie się z pobytu stałego lub czasowego, wynika z przepisów prawa i nie wymaga konkretyzacji w decyzjach administracyjnych.

Zarówno zameldowanie, jak i wymeldowanie z pobytu stałego i czasowego jest jedynie rejestracją danych o miejscu pobytu osoby, co oznacza, iż nie rodzi ono ani nie pozbawia uprawnień do lokalu.

Organ meldunkowy jedynie gromadzi informacje w postaci danych o miejscu pobytu konkretnej osoby. Na tej podstawie ewidencja ludności rejestruje faktyczne dane dotyczące miejsca pobytu osoby.

Ewidencja ludności nie odzwierciedla stanu prawnego lokalu, a jedynie fakt przebywania w nim danej osoby. Wykonanie obowiązku meldunkowego w postaci zameldowania lub wymeldowania polega na zgłoszeniu wymaganych danych właściwemu organowi, który dokonuje ich rejestracji będącej czynnością materialno-techniczną, rodzącą skutki prawne.

Organ gminy prowadzący ewidencję ludności jest obowiązany na podstawie zgłoszenia dokonać zameldowania lub wymeldowania przez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i miejsca jej pobytu. Czynności ewidencyjne podejmowane są zatem na podstawie zgłoszenia osoby wykonującej swój obowiązek meldunkowy, a wyjątki od tej zasady dopuszczające wydanie decyzji określone zostały w ustawie.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. W sprawach związanych z wymeldowaniem organy administracji uprawnione są jedynie do badania, czy określona osoba faktycznie opuściła lokal i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się oraz czy opuszczenie to ma charakter dobrowolny i trwały.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wlkp. z 26 listopada 2009 r., (II SA/Go 762/09)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne