Niejasności należy rozstrzygać na korzyść skarżącego

Wszelkie wątpliwości związane z kwestią terminowości wniesienia odwołania należy dokładnie wyjaśnić lub zinterpretować na korzyść strony

Publikacja: 30.12.2009 05:30

Niejasności należy rozstrzygać na korzyść skarżącego

Foto: Fotorzepa

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Łodzi z 10 września 2008 r., I SA/Łd 306/08[/b].

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Wójt gminy odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W wyniku analizy urbanistycznej ustalono, że nie są spełnione łącznie warunki określone w art. 61 ust. 1 pkt 1 – 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CB647EC45AF982DC065257B353054CE6?id=169354]ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.[/link]

L.D. i A.K. złożyli odwołanie. Jednak bezskutecznie. Samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziło bowiem, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu, bo odwołanie nie zostało wniesione za pośrednictwem poczty. W tej sytuacji sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że kwestią sporną jest ustalenie, czy skarżący wnieśli odwołanie od decyzji w ustawowym terminie.

Zgodnie z art. 129 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie. Uchybienie temu terminowi powoduje, że organ odwoławczy stwierdza w drodze postanowienia uchybienie terminu do wniesienia odwołania.

Decyzję doręczono skarżącym 6 stycznia 2009 r., termin do wniesienia odwołania upływał zatem 20 stycznia 2009 r. Zdaniem sądu w rozpatrywanej sprawie nie została dostatecznie wyjaśniona przez organ odwoławczy kwestia terminu wniesienia odwołania, pomimo to organ przesądził, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu.

[wyimek]Zaskarżone rozstrzygnięcie traci moc z chwilą uprawomocnienia się wyroku sądu[/wyimek]

Rozstrzygając sprawę, organ administracji powinien mieć na uwadze przewidzianą w art. 7 k.p.a. zasadę uwzględniania interesu społecznego i słusznego interesu obywateli oraz działanie pogłębiające zaufanie obywateli do organów państwa.

Musi też przestrzegać zasady dochodzenia do prawdy obiektywnej, której realizacja wymaga dopuszczenia jako dowód w sprawie wszystkiego, co może się przyczynić do wyjaśnienia stanu faktycznego, a nie jest sprzeczne z prawem. Ponadto, zobowiązany jest do wyczerpującego zebrania, rozpatrzenia i oceny całego materiału dowodowego.

Zdaniem sądu zebrany materiał dowodowy nie wskazuje jednoznacznie, że odwołanie zostało wniesione dopiero 21 stycznia 2009 r. [b]Organ odwoławczy, dysponując aktami spraw z odwołań od decyzji o odmowie wydania warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, powinien zbadać, czy odwołanie zostało złożone jednocześnie z odwołaniami od tych decyzji, czy też wniesiono je później[/b].

W tym celu możliwe było np. porównanie dat doręczenia decyzji organu pierwszej instancji i porównanie dat sporządzonych na odwołaniach adnotacji pracowników organu pierwszej instancji.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne