Bonifikaty od opłat przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności, które obowiązkowo muszą stosować organy jednostek samorządu są niezgodne z konstytucją. Jednak wczorajszy [b]wyrok TK (z 26 stycznia 2010, sygn. K 9/08)[/b] wejdzie w życie dopiero 18 miesięcy od chwili jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Ustawodawca uzyskał w ten sposób czas na wprowadzenie do ustawy zasady fakultatywności bonifikat.
[srodtytul]Wnioski trzech miast[/srodtytul]
Przepisy o obowiązkowych bonifikatach przewidzianych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6BD98E36092A1A328E0BFD061743A84A?id=179106]ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności[/link] zaskarżyły do Trybunału rady miast: w Józefowie, Rudzie Śląskiej i Radkowie. Zakwestionowane regulacje powodują, że przeniesienie własności nieruchomości nie jest ekwiwalentne, twierdzili podczas wczorajszej rozprawy pełnomocnicy miast.
- To jest rozdawnictwo społeczne dokonywane, kosztem lokalnej społeczności - grzmiał radca prawny Robert Ostrowski, pełnomocnik Józefowa. Obowiązkowe bonifikaty, które muszą stosować samorządy pozbawiają gminy dochodów z majątku własnego, uprzywilejowują też niektóre grupy społeczne. Pełnomocnik podkreślał, że samodzielność prawna i majątkowa gmin podlega ochronie sądowej.
Przedstawicielka prokuratora generalnego prokurator Teresa Ostrowska wsparła wnioskodawców. -Treścią prawa własności jest swoboda dysponowania nią. Wprowadzony mechanizm narusza reguły gospodarki rynkowej - mówiła.