Nie wystarczy, aby w sprawie działał ten sam organ

Zagadnieniem wstępnym może być tylko takie, którego rozstrzygnięcie należy do właściwości innego organu lub sądu i które może być odrębnym przedmiotem postępowania przed takim organem lub sądem

Publikacja: 04.03.2010 02:00

Nie wystarczy, aby w sprawie działał ten sam organ

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 17 lutego 2010 r., II SA/Ol 1054/09 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Dziekan wydziału orzekł o zawieszeniu postępowania wszczętego z urzędu w sprawie wydania decyzji o skreśleniu P.B. z listy studentów.

Stwierdził, że wydał decyzję o skreśleniu P.B. z listy studentów, którą na skutek odwołania studenta następnie uchylił w całości decyzją autokontrolną. P.B. domagał się jednak jej uchylenia i orzeczenia o odmowie skreślenia z listy studentów.

Po rozpatrzeniu odwołania rektor utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Strona wniosła skargę do WSA, który uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji, a także decyzję dziekana wydziału.

Organ podał, że została wydana nowa decyzja w sprawie skreślenia P.B. z listy studentów na podstawie innych podstaw prawnych i faktycznych niż decyzja poprzednia. Skutek jednej i drugiej decyzji prowadzi do skreślenia z listy studentów.

Organ stwierdził, że druga decyzja nie jest decyzją ostateczną i dlatego zachodzi potrzeba zawieszenia postępowania w sprawie wszczętej z urzędu do czasu zakończenia postępowania w sprawie. P.B. wniósł zażalenie na to postanowienie. Ostatecznie sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga jest zasadna, ponieważ w rozpoznawanej sprawie brak było przesłanek do zawieszenia postępowania administracyjnego na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], zgodnie z którym postępowanie administracyjne podlega zawieszeniu, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.

Z przepisu tego wynika, że przerwanie postępowania i odłożenie decyzji w czasie może odnosić się tylko do takich sytuacji, w których organ rozpatrujący sprawę nie może jej rozstrzygnąć ze względu na pojawienie się zagadnienia wstępnego, wymagającego uprzedniego odrębnego rozstrzygnięcia przez inny organ lub sąd.

Oznacza to, że bez rozstrzygnięcia zagadnienia prejudycjalnego przez inny organ lub sąd, wydanie decyzji w danej sprawie jest niemożliwe.

[wyimek]Między rozstrzygnięciem sprawy a zagadnieniem musi istnieć związek przyczynowy[/wyimek]

Podane przez organy przyczyny zawieszenia postępowania nie stanowiły w tym przypadku zagadnienia wstępnego, o którym mowa we wspomnianym przepisie.

Zagadnieniem wstępnym mogą być wyłącznie kwestie (zagadnienia) prawne, które albo ujawniły się w toku postępowania i dotyczą istotnej dla sprawy przesłanki decyzji, albo z przepisów prawa materialnego wynika wprost konieczność rozstrzygnięcia danej kwestii prawnej.

Zagadnienia wstępnego nie może spowodować jedynie działanie tego samego organu, który chcąc odnieść tożsamy skutek, wszczyna z urzędu kolejne postępowanie administracyjne w sprawie o takim samym przedmiocie.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego