Nie od każdej zbudowanej altanki jest danina

Z podatku od nieruchomości zwolnione są altanki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, jeśli posiadają powierzchnię zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast

Aktualizacja: 12.03.2010 02:35 Publikacja: 12.03.2010 02:10

Nie od każdej zbudowanej altanki jest danina

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Adminstracyjny w Olsztynie w wyroku z 24 lutego 2010 r. (sygn. I SA/Ol 22/10). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Wójt gminy ustalił małżonkom zobowiązanie podatkowe za budynek pozostały o powierzchni 30,82 mkw.

Stwierdził, że zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D82C058AFC47A2E109963E194049F905?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nieprzekraczające norm powierzchni ustalonych w przepisach prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą.

Zdaniem organu altana należąca do podatników posiada status budynku w rozumieniu powołanych przepisów, a powierzchnia jej zabudowy przekracza normy powierzchniowe ustalone w przepisach.

Małżonkowie się odwołali. Jednak samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało decyzję w mocy. Ostatecznie sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga jest zasadna. Przypomniał, że definicje budynku (zarówno z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak i prawa budowlanego) mówią, że musi to być obiekt budowlany wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach.

Podstawę opodatkowania stanowi dla budynków lub ich części powierzchnia użytkowa. Jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, przy czym za kondygnacje uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Sporna altana posadowiona jest na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Ustawodawca przewidział zwolnienie od opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków położonych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, które nie przekraczają norm powierzchni ustalonych w przepisach prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na prowadzenia działalności gospodarczej.

Oznacza to, że altana na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym musi posiadać powierzchnię zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast.

W [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1ECD92B5913750C4F6F6174331CCCB2B?id=161517]rozporządzeniu z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków[/link] przez powierzchnię zabudowy rozumie się pole powierzchni figury geometrycznej określonej przez kontur wyznaczony przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą zewnętrznych płaszczyzn ścian zewnętrznych kondygnacji przyziemnej budynku, a w budynkach posadowionych na filarach kondygnacji opartej na tych filarach.

Sąd stwierdził, że [b]organ nie wziął pod uwagę, iż powierzchnia tarasu nie może być wliczona do powierzchni budynku – altany, gdyż nie jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. [/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo