[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że zdająca nie przedstawiła kontrdowodów na to, że ustalenia prokuratury i ministra są nieprawdziwe (sygn. VI SA/ Wa 70/ 10). [/b]
W wyniku uchwały komisji egzaminacyjnej ustalającej pozytywny wynik egzaminu w 2008 r. K.S. została wpisana na listę aplikantów radcowskich. Minister sprawiedliwości zgłosił sprzeciw, ponieważ podczas sprawdzania karty odpowiedzi stwierdzono, że nie uzyskała ona wymaganych 190 punktów, lecz 189.
Wszczęte więc zostało postępowanie o stwierdzenie nieważności uchwały komisji egzaminacyjnej.
K.S. zapoznawała się z aktami obu tych spraw dwukrotnie w gmachu ministerstwa, w obecności urzędników. Jej zdaniem zdobyła wymagane 190 punktów. Wprawdzie w pytaniu 13 postawiła krzyżyki przy odpowiedziach B i C, ale w pkt B obwiodła krzyżyk kółkiem. Według reguł egzaminu na aplikację w 2008 r. anulowała w ten sposób błędną odpowiedź i należało uwzględnić odpowiedź C.
Minister stwierdził jednak, że otoczenie błędnej odpowiedzi B kółkiem pojawiło się dopiero później. Tak ustaliła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście na podstawie m.in. oświadczeń urzędników ministerstwa. Stwierdziła, że doszło do popełnienia przestępstwa – sfałszowania urzędowego dokumentu. Ponieważ jednak nie wykryto sprawcy, umorzyła postępowanie.