Brak winy podatnika nie uzasadnia przyznania ulgi

Sposób powstania zaległości podatkowych wynikający z niepowodzenia prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, jak też sposób jego postępowania nie mogą automatycznie przemawiać za umorzeniem zaległości

Aktualizacja: 25.03.2010 03:15 Publikacja: 25.03.2010 02:00

Brak winy podatnika nie uzasadnia przyznania ulgi

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 10 lutego 2010 r. (sygn. I SA/Ol 689/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

A.K.D. zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie zaległości podatkowej w VAT za grudzień 2002 r. wraz z odsetkami za zwłokę.

Zaległość ta wynika z decyzji orzekającej o jej odpowiedzialności jako członka zarządu za zaległości podatkowe spółki A. Zaległość powstała w związku z podwójnym zaksięgowaniem faktur przez zewnętrzną firmę księgową.

Prezesem zarządu spółki był wtedy ktoś inny. Strona od 31 maja 2002 r. była jedynie „papierowym” członkiem zarządu, a dopiero od 29 października 2002 r. pełniła funkcję jedynego członka zarządu.

Reklama
Reklama

Przyczyną upadłości spółki było tragiczne zdarzenie losowe (pożar), które dotknęło jednego z jej strategicznych klientów. Naczelnik urzędu skarbowego odmówił umorzenia zaległości. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

Art. 67a § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] określa przesłanki umorzenia poprzez wskazanie, że jest to możliwe i dopuszczalne, jeśli zaistnieje stan, który można uznać za ważny interes podatnika bądź interes publiczny.

Brak jest natomiast oznaczenia przesłanek negatywnych, takich jak np. zachowanie podatnika prowadzące do powstania zaległości podatkowej, których wystąpienie uniemożliwiałoby uwzględnienie wniosku podatnika.

Złożenie wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zaległości podatkowych jest co do zasady uniezależnione od przyczyn, jakie doprowadziły do powstania stanu zaległości podatkowej.

Reklama
Reklama

Brzmienie przesłanek umorzenia zaległości podatkowych oraz ugruntowane na tym tle orzecznictwo sądowe wskazują, że o możliwości zastosowania ulgi podatkowej decyduje przede wszystkim aktualna sytuacja rodzinna, bytowa, finansowa i majątkowa podatnika, poddana ocenie na dzień wydania przez organ decyzji.

Zatem uznać należy, że przesądzające dla treści podjętego w sprawie rozstrzygnięcia miały okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej i ekonomicznej strony.

Natomiast sposób powstania zaległości podatkowych, wynikający z niepowodzenia prowadzonej przez skarżącej działalności gospodarczej, nie może automatycznie przemawiać za potraktowaniem jej przypadku jako wyjątkowego.

Okoliczności te nie wpływają bowiem bezpośrednio na udzielenie bądź odmowę udzielenia ulgi podatkowej. Mogą one być natomiast brane pod uwagę w ramach oceny spełnienia przesłanek wymienionych w art. 67a § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej.

Okoliczności zaistnienia zaległości podatkowej, podobnie jak sposób postępowania podatnika czy jego życiowe priorytety (zgodnie z którymi pierwszeństwo zaspokojenia przyznaje on podmiotom innym niż wierzyciel podatkowy), mogą stanowić jedynie element całokształtu przesłanek, które organ bierze pod uwagę, rozstrzygając o zastosowaniu ulgi płatniczej lub o odmowie przyznania tego przywileju.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 10 lutego 2010 r. (sygn. I SA/Ol 689/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama