Tak orzekł WSA w Lublinie w wyroku z 27 czerwca 2008 r. (I SA/Lu 196/08)
.
Wspólnicy spółki cywilnej prowadzili wspólnie stację LPG. Przeprowadzona u nich kontrola podatkowa wykazała nieprawidłowości w rozliczaniu podatku akcyzowego. Spółka zaniżyła podstawę opodatkowania o wartość gazu niewskazanego w ewidencji sprzedaży. Na podstawie ustalonego w wyniku kontroli obrotu organy celne określiły spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.
Z decyzją tą nie zgodził się jeden ze wspólników. Twierdził, że spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku akcyzowego, gdy obrotu gazem dokonuje jeden ze wspólników, a drugi o tym nie wie. Powołał się na zarzut naruszenia art. 113 ordynacji podatkowej dotyczącego firmanctwa. Izba celna uznała jednak wyjaśnienia wspólnika, jakoby nie wiedział o działaniach drugiego, za niewiarygodne. Efektem tego była skarga do WSA.
Sąd jednak ją oddalił. W jego opinii organy prawidłowo ustaliły, że podatnikiem podatku akcyzowego jest spółka, a nie jej wspólnicy. Dodał również, że podniesiony przez podatnika zarzut naruszenia przez organy przepisów dotyczących firmanctwa, jest nieuzasadniony. Jednym bowiem z najważniejszych warunków uznania danej działalności za firmanctwo jest zgoda firmującego na posługiwanie się jego firmą.