[b]Tak orzekł 29 sierpnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1862/07).[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację kancelarii Jara & Partners. Zapytała, czy ponoszone przez nią koszty aplikacji zatrudnionych są ich przychodem i czy musi odprowadzać od nich zaliczki na podatek dochodowy. Uważała, że takiego obowiązku nie ma, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Zwalnia on od podatku wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Ich zdaniem zwolnienie obejmuje tylko podnoszenie kwalifikacji, którego podstawą jest jedno z dwóch rozporządzeń:
- [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=72344]ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU z 1993 r. nr 103, poz. 472 ze zm.)[/link],
- [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181080]ministra edukacji i nauki w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r. nr 31, poz. 216)[/link].