[b]Są to usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z VAT – tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 783/08).[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Spółka, która z nim wystąpiła, zamierza kupić przeterminowaną wierzytelność o wartości nominalnej 10 tys. zł, płacąc za nią znacznie niższą cenę. Następnie chce podjąć próbę jej egzekucji lub zawrzeć z dłużnikiem ugodę. Umowa cesji wierzytelności nie przewiduje jej powrotnej sprzedaży, gdyby okazało się, że dłużnik jest niewypłacalny.
Zdaniem firmy taka transakcja jest zwolniona od podatku. Wynika to z poz. 3 załącznika 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. To dlatego, że to usługa pośrednictwa finansowego wymieniona w tym przepisie. Izba Skarbowa w Katowicach nie zgodziła się z taką wykładnią. Wskazała, że we wskazanym przez spółkę punkcie załącznika nr 4 wymienione są wyjątki: usługi, które nie są zwolnione z VAT. Są to m.in. usługi ściągania długów oraz faktoringu. Izba skarbowa uznała, że umowa zawarta przez firmę to jest właśnie ściąganie długów, i odmówiła podatnikowi prawa do zwolnienia.
Sprawa trafiła do sądu.
– Transakcja dotyczyła jedynie przelewu wierzytelności. W umowie spółka nie zobowiązuje się do żadnych działań. Nabywca staje się więc jedynym dysponentem wierzytelności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. ją umorzył – argumentował pełnomocnik spółki.