Orzeczenie w tej sprawie wydał [b]9 października 2008 r. WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1081/08)[/b].
Sprawa dotyczyła interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach. Z wnioskiem zwróciła się firma Żywiec Trade sp. z o.o. Zapytała, czy ma obowiązek stosować § 16 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W grudniu ubiegłego roku przepis został bowiem uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z ustawą zasadniczą. Problem w tym, że TK dał ustawodawcy rok na jego zmianę.
[srodtytul]Sporny przepis[/srodtytul]
[b]Zgodnie ze spornym przepisem sprzedawca, aby dokonać obniżenia kwoty podatku należnego, musi posiadać potwierdzenie, że nabywca odebrał fakturę korygującą. [/b]Dokument ten stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Zdaniem spółki nie ma ona obowiązku go stosować już dziś, choć ustawodawca go jeszcze nie zmienił. Może więc obniżać VAT należny w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Według podatnika podstawę taką daje art. 29 ustawy o VAT, w myśl którego obrót zmniejsza się m.in. o wartość kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.