[b]Z takim właśnie uzasadnieniem Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził nieważność uchwał szczecińskiej rady miasta z 2001 i 2003 r., na podstawie których pobierano opłaty w strefach płatnego parkowania sygn. (I OSK 67/08 i I OSK 740/08)[/b].Wyroki oznaczają, że wszyscy, od których po 30 listopada 2003 r. – niejednokrotnie aż do dziś – wyegzekwowano kary za brak opłaty parkingowej, pobieranej w Szczecinie na podstawie obu tych uchwał, mogą występować o zwrot pieniędzy. Uchwały obligowały bowiem adresatów do wnoszenia opłat oraz do podejmowania postępowań egzekucyjnych w razie ich braku. Zgodnie zaś z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego 30 listopada 2003 r. utraciły moc niektóre przepisy ustawy o drogach publicznych oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych.
Wyroki NSA mogą mieć jednak także szersze znaczenie.
[srodtytul]Skargi na strefy[/srodtytul]
Właśnie na tej podstawie prawnej, zakwestionowanej później przez TK, takie uchwały podjęło wiele miast. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów strefy płatnego parkowania szybko się rozpowszechniły. Równie szybko zaczęły się jednak pojawiać różne problemy prawne wywołujące też praktyczne skutki. – Co druga strefa płatnego parkowania ma regulamin, chociaż ustawa o drogach w ogóle tego nie reguluje. Różnią się także, nieraz znacznie, uchwały o utworzeniu i funkcjonowaniu stref płatnego parkowania – zauważa Stanisław Kozłowski, radca prawny rady miasta Szczecina.
[b]Zróżnicowane bywają opłaty i system ich pobierania, wysokość ulg, kary oraz prawa osób niepełnosprawnych i stałych mieszkańców stref.[/b] Dlatego np. od 1 stycznia 2007 r. do 22 października 2008 r. sądy administracyjne rozpoznały 68 skarg w sprawie stref płatnego parkowania. Dotyczyły one m.in. ustalenia stref i wysokości opłat, ale głównie egzekucji kar. Sądy przeważnie odrzucały lub oddalały skargi jako nieuzasadnione. Inaczej było jednak, gdy chodziło o kary egzekwowane na mocy uchwał, których podstawę prawną zakwestionował TK. Tak np. w 2006 r. WSA w Poznaniu uchylił postanowienie naczelnika urzędu skarbowego o egzekucji kar pieniężnych za nieuiszczenie opłat za parkowanie. Wyrok ten potwierdził w 2007 r. NSA, oddalając skargę kasacyjną dyrektora izby skarbowej. Kary egzekwowano bowiem na podstawie uchwały rady miasta z 2000 r.