Od drogi publicznej nie trzeba płacić gminie podatku

Jeżeli ulica wewnętrzna leży w ciągu dróg publicznych, to chociaż stanowi własność osoby fizycznej, nie powinna być obciążona podatkiem od nieruchomości

Publikacja: 02.02.2009 06:13

Od drogi publicznej nie trzeba płacić gminie podatku

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

W takiej sytuacji ma ona charakter drogi publicznej, która nie podlega temu podatkowi.

Tak orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 26 listopada 2008 r. (I SA/Ol 407/08).[/b]

[srodtytul]Ulica łącząca dwie drogi…[/srodtytul]

Spór właściciela drogi z organami podatkowymi dotyczył opodatkowania działek gruntu, które wchodziły w skład ulicy łączącej dwie drogi gminne. Podatnik twierdził, że ulica nie jest opodatkowana, ponieważ leży w ciągu dróg publicznych i przez to ma charakter drogi publicznej w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Te drogi podatkowi od nieruchomości nie podlegają.

[srodtytul]…i prywatny właściciel[/srodtytul]

Wójt gminy oraz samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) argumentowali, że droga stanowi własność podatnika, co potwierdza wypis z ewidencji gruntów. Organy podatkowe wskazały, że są związane zapisami ewidencji gruntów, ponieważ w myśl art. 21 prawa geodezyjnego i kartograficznego stanowią one podstawę wymiaru podatków.

[srodtytul]Droga publiczna własnością gminy[/srodtytul]

[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (dalej uopol) przewiduje wprawdzie wyłączenia określonych kategorii gruntów spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Między innymi art. 2 ust.3 pkt 4 tej ustawy stanowi, że nie podlegają podatkowi od nieruchomości grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle, z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Jednakże drogą o charakterze publicznym może być tylko droga, która jest własnością gminy, a nie innych podmiotów.

[srodtytul]Co na to sąd[/srodtytul]

Sąd nie podzielił takiej wykładni. W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że co do zasady podstawą wymiaru podatków są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Mają one bowiem walor dokumentu urzędowego, czyli stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone. Skarżący jest właścicielem drogi, ale przepisy uopol zawierają też wyłączenia z opodatkowania. [b]Ustawa o drogach publicznych, do której odsyłają przepisy uopol, dzieli drogi na publiczne i wewnętrzne. Podatkowi od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe dróg publicznych oraz budowle dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Należy bowiem wyraźnie odróżnić budowlę drogi od gruntu pod nią[/b].

[srodtytul]Ta sama kategoria[/srodtytul]

Dodatkowo ustawodawca w art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazał, że ulice leżące w ciągu dróg wymienionych w ust. 1, czyli krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, należą do tej samej kategorii co te drogi. Dlatego, [b]aby rozstrzygnąć, do jakiej kategorii dana droga należy, trzeba ustalić, jaką funkcję pełni ona w układzie komunikacyjnym. To znaczy, czy jest usytuowana w ciągu dróg publicznych. Takich ustaleń organ odwoławczy jednak nie dokonał, dlatego jego decyzja została uchylona[/b].

SKO wniosło na ten wyrok skargę kasacyjną.

W takiej sytuacji ma ona charakter drogi publicznej, która nie podlega temu podatkowi.

Tak orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 26 listopada 2008 r. (I SA/Ol 407/08).[/b]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem