[b]NSA postanowił 9 marca 2009 r., że zamiast wydać uchwałę, przejmie sprawę do rozpatrzenia w rozszerzonym składzie.[/b]
To zła wiadomość dla podatników. Nawet jeśli zapadnie wyrok po ich myśli, to i tak będzie wiążący tylko w jednej sprawie. Jest więc prawdopodobne, że podejście fiskusa się nie zmieni. Tak samo jak nie zmieniły go inne orzeczenia.
Z pytaniem prawnym wystąpił skład NSA, który rozpatrywał sprawę jednego z operatorów telefonii komórkowej. Jego klienci uczestniczą w programie lojalnościowym. Za kupione usługi zbierają punkty, które mogą wymienić na nagrody. Powstał problem, czy ich przekazanie podlega VAT.
Zdaniem firmy nie. To dlatego, że ustawa o VAT nie przewiduje opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nawet jeśli przy ich zakupie odliczono VAT. Takie stanowisko podatnik przedstawił we wniosku o interpretację. Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią. Powołała się na art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Jej zdaniem z przepisu tego wynika, że sprzedażą jest wszelkie przekazywanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony.
Na decyzję tę podatnik skierował skargę do WSA. Ten przyznał mu rację. Izba skarbowa nie poddała się i złożyła skargę kasacyjną.