[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 9 kwietnia 2009 r. (III SA/Wa 154/09).[/b]
Organy podatkowe zakwestionowały prawo spółki do przeniesienia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym. Ich zdaniem wykazana przez spółkę sprzedaż opodatkowana VAT polegająca na przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej nie mogła być uznana za czynność opodatkowaną. Dlatego że według organów podatkowych nie doszło w tym wypadku do przeniesienia własności praw majątkowych‚ ale praw o charakterze niemajątkowym.
W skardze do WSA spółka wskazała‚ że pod pojęciem praw majątkowych należy rozumieć również wierzytelności wynikające z przeniesienia praw i obowiązków z umowy przedwstępnej. Zdaniem spółki przepisy ustawy o VAT z 2004 r. nie uzależniają uznania danej czynności za opodatkowaną od rozróżnienia, czy przenoszone są prawa majątkowe, czy prawa o charakterze niemajątkowym.
Sąd przyznał jej rację. Zaznaczył‚ że przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej może być potraktowane jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT z 2004 r. Wprawdzie część doktryny prawa cywilnego stoi na stanowisku‚ że nie jest w ogóle możliwe przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej‚ to jednak ten pogląd nie jest dominujący i został zakwestionowany przez Sąd Najwyższy. WSA zwrócił uwagę‚ że skoro strony wprowadziły do umowy zastrzeżenie‚ że prawa i obowiązki z niej wynikające można przenieść na osobę trzecią‚ to spółka miała możliwość żądania od kontrahenta zawarcia umowy przyrzeczonej.
[i]Radosław Baraniewicz, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]