[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 3 kwietnia 2009 r. (III SA/Wa 3479/08).[/b]
Spółka uprawniona do zwrotu VAT za 2003 r. nie otrzymała wypłaty należnej kwoty w przewidzianym przepisami ustawy o VAT terminie sześciu miesięcy. Wystąpiła zatem do organu podatkowego z wnioskiem o wypłatę odsetek za okres opóźnienia zwrotu VAT wynoszący w sumie trzy lata i sześć miesięcy. Organy podatkowe obu instancji‚ powołując się na przepisy ustawy o VAT‚ które nie przewidują wypłaty odsetek zagranicznym firmom‚ odmówiły ich wypłaty.
W skardze do WSA spółka podniosła‚ że mniej korzystne zasady zwrotu podatku spółkom zagranicznym są niezgodne z prawem unijnym. Przepisy prawa podatkowego nie powinny gorzej traktować firm zagranicznych pochodzących z UE od krajowych. Jej zdaniem do zwrotu VAT firmom zagranicznym stosować należy przepisy ordynacji podatkowej dotyczące nadpłaty.
WSA przyznał rację spółce. Stwierdził‚ że art. 76b ordynacji nakazujący traktować zwrot podatku jako nadpłatę‚ ma zastosowanie również do zwrotu VAT firmom zagranicznym. Sąd ponadto zauważył‚ że sześciomiesięczny termin zwrotu VAT został tak określony z dwóch powodów: aby organ podatkowy miał czas na weryfikację zasadności wniosku podatnika i aby podatnik miał pewny termin‚ w którym może spodziewać się zwrotu. Zatem jeśli termin ten zostanie przekroczony przez organy podatkowe‚ podatnikowi bez wątpienia należą się odsetki za opóźnienie.
[i]Sylwia Stepaniuk, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]