Tak wynika [b]z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie C-357/07 [/b](spór między TNT Post UK a Commissioners of Her Majesty’s Revenue and Customs, przy udziale Royal Mail Group Ltd).
[srodtytul]Zwolnienie z dyrektywy[/srodtytul]
Spór powstał na tle art. 13 część A ust. 1 lit. a) VI dyrektywy VAT, zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają z podatku świadczenie usług przez publiczne służby pocztowe i dostawy towarów z nimi związane, z wyjątkiem transportu osób i usług telekomunikacyjnych.
Pytanie prejudycjalne do ETS dotyczyło kwestii prawidłowej interpretacji pojęcia „publiczne służby pocztowe” w rozumieniu przepisów tzw. dyrektywy pocztowej (z 15 grudnia 1997 r., zmienionej dyrektywą 2002/39/WE z 10 czerwca 2002 r.), jak również ustalenia zakresu przedmiotowego zwolnienia usług świadczonych przez te służby.
Zdaniem TNT, ze względu na liberalizację rynku pocztowego w Wielkiej Brytanii, spółki, w tym TNT, które uzyskały zezwolenie na świadczenie usług pocztowych i świadczą takie usługi, powinny korzystać z tych samych przywilejów podatkowych, które przysługują publicznemu operatorowi poczty, tj. Royal Mail.