[b]Tak orzekł wyroku NSA 12 maja 2009 r.(I OSK 441/09).[/b]
[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]
W maju 2007 r. spółka akcyjna wystąpiła z wnioskiem do prezydenta miasta o zwrot wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości położonej w Gdyni. W trakcie prowadzonego postępowania prezydent Gdyni ustalił, że wojewoda pomorski stwierdził nabycie prawa własności tej nieruchomości przez Akademię Morską w Gdyni.
Spółka wniosła o zawieszenie postępowania oraz o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, wskazując naruszenie prawa przez wojewodę. Strona wystąpiła o stwierdzenie nieważności tej decyzji, a także poprzedniej decyzji stwierdzającej nabycie z mocy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Wskazała, że wynik tych postępowań stanowi kwestię prejudycjalną dla toczącego się postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Organ administracji publicznej powinien więc zawiesić postępowanie administracyjne.
Organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależą od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Dodał, że w tej sprawie decyzje wojewody pozostają nadal w obrocie prawnym. Dzieje się tak zgodnie z zasadą trwałości decyzji administracyjnych i pewności obrotu. Do momentu ich prawomocnego wzruszenia nie ma przeszkód, by na ich podstawie zakończyć postępowanie administracyjne i wydać decyzję w sprawie. Zatem dopóki decyzja ostateczna nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego bądź nie zostanie wydane postanowienie o wstrzymaniu jej wykonania, zawieszenie postępowania naruszałoby art. 97 § 1 pkt 4 i art. 16 § 1 k.p.a. oraz wynikającą z jego art. 12 § 1 zasadę szybkości postępowania administracyjnego.