Zwrot wydatków dla kierowców jest zwolniony od podatku

Jeżeli kierowca wykonujący polecenia służbowe pracodawcy w kraju i poza jego granicami będzie ponosił dodatkowe koszty, to przysługująca mu dieta i inne należności korzystają ze zwolnienia od PIT

Publikacja: 18.06.2009 06:42

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 1 czerwca 2009 r., I SA/Gl 1071/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka z o.o. zajmująca się transportem drogowym wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Zatrudnia kierowców. Wypłaca im diety z tytułu podróży służbowej. Nie otrzymują oni natomiast zwrotu kosztów noclegu, bo pracodawca zapewnia im bezpłatny nocleg w samochodach wyposażonych w miejsce do spania. Kierowcy muszą zadbać o higienę osobistą, korzystają więc z odpłatnych toalet i sanitariatów.

Spółka pytała, czy przyznany pracownikom zwrot kosztów wydatków na korzystanie z sanitariatów i toalet w czasie podróży służbowej w zryczałtowanej kwocie będzie zwolniony z PIT. Zdaniem spółki zwrot ten jest zwolniony w całości z podatku.

Innego zdania była jednak izba skarbowa. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA uwzględnił skargę spółki. Przypomniał, że istota sporu sprowadza się do wykładni art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, że ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości określonej w przepisach wykonawczych, tj. do wysokości określonej w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=013AE81E84AD4DA4B10A28F851137DCA?id=167999]rozporządzeniach z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.)[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2F53C27ADE9326B1FD1E787A108A08D7?id=167998]na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).[/link]

Ponieważ przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji podróży służbowej, należy sięgnąć do przepisów prawa pracy. WSA zgodził się z wykładnią pojęcia „podróży służbowej” dokonaną przez[b] Sąd Najwyższy w wyroku z 22 stycznia 2004 r. (I PK 298/03)[/b], zgodnie z którą czas pracy kierowcy pojazdu ciężarowego przeznaczony na wykonywanie – w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę – zadań wymagających ponoszenia przez pracownika dodatkowych kosztów (wyżywienia lub noclegów) z natury rzeczy kwalifikuje się jako odbywanie pracowniczych zagranicznych podróży służbowych, które wymagają zrekompensowania przez pracodawcę uzasadnionych kosztów poniesionych przez pracownika.

Sąd podzielił również stanowisko wyrażone przez[b] WSA w Olsztynie w wyroku z 27 września 2006 r. (I SA/Ol 351/06)[/b], że każdorazowe wykonywanie przez kierowcę samochodu ciężarowego zadań służbowych w kraju i za granicą, wymagających ponoszenia przez niego dodatkowych kosztów wyżywienia, noclegów i innych, stanowi podróż służbową, a diety i inne należności za czas takiej podróży służbowej pracownika wolne są od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.

Zdaniem sądu ryczałt w walucie obcej przyznany na pokrycie kosztów noclegów, wyżywienia i innych drobnych wydatków w czasie zagranicznych podróży służbowych pracownika nie jest ekwiwalentem za pracę wykonywaną za granicą, a zatem nie może być traktowany jako składnik wynagrodzenia za pracę.

[ramka][b]Uwaga:[/b] W wyroku tym gliwicki WSA pominął uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08), w której SN stwierdził, iż kierowca transportu międzynarodowego odbywający różne trasy w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejscu świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 77[sup]5[/sup] § 1 k.p.

Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykułach:

[link=http://www.rp.pl/artykul/56638,281139_Zmien_zasady_rozliczania_delegacji.html]"Pracodawcy muszą zmienić dotychczasowe zasady rozliczania delegacji podwładnych"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56609,302144_Kierowca_zaplaci_podatek_od_diety_.html]"Kierowca nie jest w podróży, zapłaci więc podatek od diety"[/link]

[i]- Katarzyna Jędrzejewska[/i] [/ramka]

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 1 czerwca 2009 r., I SA/Gl 1071/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr