[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 28 maja 2009 r. (III SA/ Wa 228/09).[/b]
Spółka prowadzi działalność leasingową. Zdarza się, że leasingobiorcy zwracają się do niej z prośbą o skrócenie okresu umowy oraz umożliwienie przedterminowego zakupu przedmiotu leasingu. Wystąpiła więc do organu podatkowego z zapytaniem, jak w takiej sytuacji ustalić przychód z tytułu sprzedaży przedmiotu leasingu. Pytała też, czy jeśli wskaże przyczyny uzasadniające podanie w umowie sprzedaży ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy nie będzie miał możliwości określenia wartości rzeczy na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy o CIT. Zdaniem spółki przychód może być obliczony jako suma wszystkich przewidzianych w umowie i niezapłaconych do danego momentu rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem. A wskazanie przyczyn uzasadniających podanie w umowie sprzedaży ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej wyłącza możliwość określenia przez organ podatkowy wartości przedmiotu leasingu.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Jego zdaniem taka kalkulacja przychodu z tytułu skrócenia umowy leasingu była nieuzasadniona. Natomiast odpowiadając na drugie pytanie, stwierdził, że ocena, czy okoliczności wskazane przez podatnika zasługują na uwzględnienie, może być dokonana tylko w toku postępowania podatkowego.
Spółka wniosła skargę do WSA, lecz sąd ją oddalił. Podkreślił, że przepisy ustawy o CIT nie dają podstaw prawnych do ustalania w sposób systemowy wartości przedmiotu umowy w wysokości niespłaconych przez korzystającego rat leasingowych. W związku z tym nie można automatycznie twierdzić, że w każdym przypadku przychodem podatkowym dla celów CIT przy sprzedaży przedmiotu umowy będzie wartość niezapłaconych rat (pomniejszona o kwotę prowizji), które normalnie zostałyby zapłacone w razie zrealizowania do końca warunków wynikających z umowy. Interpretacja art. 14 ust. 3 ustawy o CIT nie daje podstaw do uznania stanowiska spółki za prawidłowe, ponieważ organ podatkowy udzielając odpowiedzi twierdzącej, mógłby pozbawić się na przyszłość możliwości badania wartości przedmiotu leasingu w toku prowadzonego przez siebie postępowania podatkowego.
[i]Radosław Baraniewicz, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]