- egzekucję sądową.
Zgodnie z art. 26 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=41CFC77DDE0EB500DE9592ED2B69E373?id=179915]ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.)[/link] podstawą do wszczęcia egzekucji jest tytuł wykonawczy (dokument) wystawiony przez wierzyciela korzystającego z tego trybu ścigania należności. Taki dokument wystawił ZUS przeciwko małżonkom Ł., którzy zalegali w zapłacie składek społecznych na prawie 3,5 tys. zł. Aby je ściągnąć, ZUS postanowił skorzystać z drogi sądowej. Na podstawie art. 1036 kodeksu postępowania cywilnego zgłosił swoje uczestnictwo w podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży, w toku postępowania egzekucyjnego wszczętego przez bank, nieruchomości stanowiącej własność dłużników. Postanowieniem sąd zatwierdził plan podziału kwoty uzyskanej z jej sprzedaży, ale nie uwzględnił w nim należności ZUS. Powodem było to, że administracyjne tytuły wykonawcze wystawione przez ZUS nie zostały opatrzone klauzulą wykonalności.
[srodtytul]Musi być stempel[/srodtytul]
ZUS zaskarżył to postanowienie, a sąd II instancji powziął wątpliwość prawną sprowadzającą się do pytania, czy nadanie sądowej klauzuli wykonalności administracyjnemu tytułowi wykonawczemu, o jaki chodzi w tej sprawie, jest konieczne. W tej kwestii nie ma bowiem zgodności w nauce prawa, a SN co do niej jeszcze się nie wypowiedział. Dlatego sąd II instancji skierował do niego pytanie prawne. Podjęta w odpowiedzi na nie uchwała oznacza, że rację miał sąd I instancji. Jeśli ZUS chce skorzystać z sądowej drogi egzekwowania zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i związanych z nimi należności, musi – tak jak każdy wierzyciel – uzyskać sądową klauzulę wykonalności.
[ramka][b]Co daje sądowa klauzula wykonalności[/b]
Nadanie jej oznacza, że sąd jeszcze raz kontroluje prawidłowość tytułu egzekucyjnego jako podstawy egzekucji. Dokumenty te, zwane tytułami egzekucyjnymi, wskazuje art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Są nimi – obok przede wszystkim prawomocnych orzeczeń sądowych – także „inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej”. Do tej ostatniej grupy należy administracyjny tytuł wykonawczy, o który chodzi w tej sprawie.[/ramka]