To, że po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przedsiębiorcy mogą odliczać cały VAT od tych samochodów (i paliwa do nich), choć nie spełniają one warunków określonych w ustawie o VAT w jej obecnym brzmieniu (obowiązującym od 22 sierpnia 2005 r.), nie oznacza, że można wydatki na ich zakup zaliczyć do kosztów podatkowych poprzez jednorazową amortyzację.

Z art. 22k ust. 7 ustawy o PIT wynika, że jednorazowa amortyzacja nie dotyczy samochodów osobowych. Co należy rozumieć przez samochód osobowy, wyjaśnia art. 5a pkt 19 ustawy o PIT. Przyjęta w nim definicja została tak skonstruowana, że nie obejmuje tych pojazdów, przy których nabyciu – zgodnie z ustawą o VAT – można odliczyć pełny VAT. Warunki określone w tym przepisie, których spełnienie oznacza, że powinniśmy uznać samochód za inny niż osobowy w rozumieniu ustawy o PIT, są bowiem takie same jak określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. To, że przepisy ustawy o VAT zostały w pewnym zakresie uznane za niezgodne z prawem unijnym, w żaden sposób nie rzutuje jednak na sposób rozliczenia PIT.

[b]Reasumując, definicja samochodu osobowego zawarta w ustawie o PIT nadal jest wiążąca i jeśli pojazd ją spełnia, nie może być jednorazowo zamortyzowany na zasadach określonych w art. 22k ust. 7 tej ustawy. I to nawet jeśli na skutek orzeczenia ETS przedsiębiorca ma prawo odliczyć przy jego zakupie cały VAT.[/b]