Reklama
Rozwiń

Członek zarządu nie uzyska przychodu ze składek OC

Składka ubezpieczeniowa OC nie może być przychodem dla członków zarządu i rady nadzorczej spółki, jeśli ubezpieczenie i składka nie są przypisane konkretnej osobie z imienia i nazwiska

Aktualizacja: 08.07.2009 07:17 Publikacja: 08.07.2009 06:30

[b]Wyrok WSA w Warszawie z 26 lutego 2009 r., III SA/Wa 2019/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka akcyjna wystąpiła o interpretację przepisów. Zgodnie z wymogami ustawowymi powołała zarząd i radę nadzorczą. Chciała podpisać umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jej członków. Wysokość składki ubezpieczeniowej nie byłaby uzależniona od ilości osób wchodzących w skład zarządu i rady nadzorczej czy długości sprawowanej przez nich funkcji w organie. Ochrona ubezpieczeniowa nie dotyczyłaby więc konkretnej osoby fizycznej powołanej do organu spółki, lecz dowolnej osoby fizycznej powołanej do organu, z której działaniem – w konkretnych warunkach – związana byłaby odpowiedzialność cywilna. Składka opłacana byłaby za cały rok z góry w styczniu każdego kalendarzowego roku ubezpieczenia ze środków własnych spółki. Składka nie byłaby zwracana spółce w żadnej formie przez osoby powołane do zarządu lub rady nadzorczej. W spółce zastanawiano się, czy składka stanowi przychód do opodatkowania u członków zarządu rady nadzorczej spółki, a na spółce nie ciąży obowiązek płatnika? Jej zdaniem nie. Innego zdania był jednak minister finansów. Sprawa trafiła więc do WSA.

[wyimek]Pracodawca dolicza do przychodu pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez niego świadczeń[/wyimek]

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd skargę uwzględnił. Przypomniał, że przychód podatkowy stanowią otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi niewchodzące w zakres działalności pracodawcy, ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2 – 2b ustawy o PIT. Stąd też w przypadku usług kupionych przez pracodawcę wartość pieniężną tych świadczeń do celów podatkowych ustala się według cen zakupu.

Przychód ten musi być zidentyfikowany danymi określonej osoby, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Skoro ubezpieczonym jest każdy członek zarządu i każdy członek rady nadzorczej, bez względu na sposób wykonywanych przez siebie obowiązków i ich konsekwencje, a składka ubezpieczeniowa wyliczona od łącznej ilości osób w zarządzie i łącznej liczbie osób w radzie nadzorczej, trudno uznać, że przychód każdego członka zarządu i każdego członka rady nadzorczej jest powiększony o wymierną, jemu przypisaną kwotę składki od zakupionego ubezpieczenia. Umową tą jest ubezpieczony zarząd spółki i rada nadzorcza, ale umowa ubezpieczenia faktycznie chroni samą spółkę przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich.

W opinii ministra finansów składka opłacana przez spółkę mogłaby być podzielona w równych częściach na każdą z osób, której dotyczy, w częściach proporcjonalnych do czasu, w jakim dana osoba posiadała mandat członka zarządu i rady nadzorczej. Zdaniem jednak WSA tak przeliczony w wyniku operacji matematycznej przychód jako uśredniony, a nie przypisany kwotowo do funkcji konkretnej osoby, przeczy zasadzie opodatkowania przychodów otrzymanych lub postawionych do dyspozycji określonego podatnika.

W ocenie sądu jedynie umowa ubezpieczeniowa konkretnej osoby z nazwiska i imienia oraz sprawowanej funkcji rodziłaby po jej stronie, jako osoby uposażonej stawką ubezpieczeniową, obowiązek opodatkowania stawki jako przychodu.

[b]Wyrok WSA w Warszawie z 26 lutego 2009 r., III SA/Wa 2019/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono