Reklama
Rozwiń

Tylko przy realnej transakcji pojawią się różnice kursowe

Zaliczenie różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest od wystąpienia rzeczywistej transakcji, w rezultacie której ktoś poniósł realne koszty związane ze zmianą wysokości kursów walut

Aktualizacja: 24.07.2009 07:26 Publikacja: 24.07.2009 06:40

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 9 lipca 2009 r., II FSK 419/08[/b].

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce zobowiązanie podatkowe. Ustalił, że spółka zaliczyła do przychodów określoną kwotę stanowiącą równowartość dodatnich różnic kursowych naliczonych od należności od zagranicznego kontrahenta, uregulowanych w drodze kompensaty ze zobowiązaniami spółki wobec tego kontrahenta.

Spółka zaliczyła też do kosztów kwotę stanowiącą równowartość ujemnych różnic kursowych naliczonych od zobowiązań uregulowanych poprzez kompensatę wzajemnych należności i zobowiązań spółki i jej zagranicznego kontrahenta.

Organ podatkowy stwierdził, że różnice kursowe powstałe między dniem uzyskania przychodu bądź zarachowania kosztu a dniem kompensaty wzajemnych wierzytelności jako różnice niezrealizowane mogą zostać uwzględnione wyłącznie w rachunku bilansowym, natomiast w świetle przepisów podatkowych nie będą mogły być zaliczone do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów.

Spółka odwołała się od decyzji. Bezskutecznie. Izba skarbowa utrzymała ją w mocy. Złożyła więc skargę do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd oddalił skargę. Stwierdził, że zaliczenie różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest od tego, czy nastąpiła faktyczna transakcja, w wyniku której podmiot poniósł realne koszty związane ze zmianą wysokości kursów walut. Potrącenie jest formą regulowania zobowiązań i należności. Nie oznacza to jeszcze, że skutki podatkowe potrącenia są tożsame ze skutkami podatkowymi zapłaty.

W przypadku różnic kursowych ustawodawca wiąże ich powstanie wyłącznie z dokonaniem faktycznej zapłaty, wyłączając tym samym możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych, które są wynikiem wywiązania się z zobowiązań w innej formie.

Spółka wniosła skargę kasacyjną. NSA jednak ją oddalił. Stwierdził, że koszt musi mieć charakter rzeczywisty, a nie znajdować odzwierciedlenie w ujęciu bilansowym w księgach podatkowych.

Płynie z tego wniosek, że [b]zaliczenie różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest od wystąpienia rzeczywistej transakcji (obrotu środkami pieniężnymi), w rezultacie której jakiś podmiot poniósł realne koszty związane ze zmianą wysokości kursów walut[/b]. Konkluzję tę da się wyprowadzić m.in. z uregulowania wprowadzonego art. 15 ust. 1 lit. a ustawy o CIT.

[b]Nie można uznać za zapłatę każdego uregulowania należności przez dłużnika. Świadczenie w miejsce wykonania, kompensata, przeniesienie udziałów w spółce, barter są sposobami wygaśnięcia zobowiązania, lecz nie stanowią zapłaty[/b] w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono