Zgłoszenie wspólnotowego znaku towarowego, który opierał się na motywie klonowego liścia – godła Kanady – zostało ostatecznie odrzucone przez [b]Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (sygn. C-202/08)[/b].

ETS podtrzymał rozstrzygnięcia Sądu Pierwszej Instancji i Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Instytucja UE odpowiedzialna za rejestrację wspólnotowych znaków towarowych). Sporne oznaczenie miało być umieszczane na odzieży i obuwiu.

[b]Organy zgodnie wskazały, że godła państwowe są objęte dalej idącą ochroną niż znaki towarowe. [/b]Odmienna ochrona wynika z odmiennych funkcji, jakie pełnią te dwie grupy oznaczeń. Funkcją godła państwowego jest identyfikacja z państwem i prezentowanie jego suwerenności. Rolą znaku towarowego jest natomiast odróżnianie występujących na rynku towarów bez ryzyka wprowadzenia nabywcy w błąd.

Do odmowy rejestracji wystarczyło stwierdzenie, że motyw liścia klonu stanowił naśladownictwo godła państwowego Kanady z punktu widzenia opisu heraldycznego. Nie trzeba było dokonywać badania całościowego wrażenia wywieranego przez znak wśród potencjalnych nabywców. Według ETS w sprawie nie miała znaczenia praktyka, jaką w kwestii godeł przyjęły urzędy krajowe, ponieważ system znaków wspólnotowych ma charakter autonomiczny.

Skuteczne zarejestrowanie wspólnotowego znaku towarowego zapewnia zgłaszającemu jednolitą ochronę na terytorium całej UE bez potrzeby składania oddzielnych wniosków w urzędach patentowych państw członkowskich.